Spacer śladami Krzyżaków wzbudził ogromne zainteresowanie gdańszczan, gdynian i sopocian. Na moją prośbę, tłumnie przybyli mieszkańcy, przynieśli ze sobą książki, które mają zasilić bibliotekę w Kokoszkach – filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W sumie zebraliśmy 457 książek.

iBedekerowy spacer śladami Krzyżaków

Spacer mógł się odbyć dzięki przychylności Fundacji Gdańskiej, a połączony był ze zbiórką książek (nowych i używanych) dla nowo tworzonej filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uczestnicy spaceru ochoczo się przyłączyli do akcji, dzięki czemu WiMBP wzbogaci się o 457 woluminów. Kilkanaście osób umówiło się ze mną na przekazanie książek w późniejszym terminie, a przypomnę, że pierwszych 160 egzemplarzy podarowanych przez iBedekerowiczów już zawiozłam na Targ Rakowy, gdzie książki są segregowane, i te, które nie będą potrzebne w nowej bibliotece, znajdą miejsce w innych filiach. Akcje zbierania książek zainicjowało Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki, do której to akcji, jako iBedeker, ochoczo się przyłączyłam;)

A sama wędrówka? Tradycyjnie już była poprowadzona przez licencjonowanego przewodnika miejskiego Aleksandra Masłowskiego, który spod Baszty Jacek, przez okolice Wielkiego Młyna, kościołów św. Katarzyny i św. Brygidy oraz Osieka, doprowadził nas na Zamczysko, pod jedyne pozostałe fragmenty zamku krzyżackiego.

– Spacer jak zwykle fantastyczny. Aż nudno – podsumowała wydarzenie jedna z uczestniczek:)

Serdecznie dziękuję członkom grupy Gdańska Rota Mieszczańska, która dodała kolorytu naszemu spacerowi, Jakubowi Dziegielewskiemu za dzielne targanie megafonu oraz tym wszystkim, którzy pomagali mi znosić książki do samochodu.

Fundacja Gdańska

Serdecznie dziękuję patronowi medialnemu – Radiu Gdańsk – za promocję wydarzenia na stronie internetowej i antenie.

Radio Gdańsk

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hMSOQYSTdbc[/youtube]

iBedekerowe spacery z Aleksandrem Masłowskim:

Śladami średniowiecznych fortyfikacji
Stare Przedmieście
Szlakiem wielokulturowości Gdańska
Szlakiem zabytków techniki cz. I
Dolny Wrzeszcz cz. I
– Śladami Jana Heweliusza (z przewodniczką Ewą Czerwińską)
– Śladami zabytków techniki cz. II
Fort Góry Gradowej (spacer kostiumowy)
Dolny Wrzeszcz cz. II
Dolny Wrzeszcz cz. III
Nowy Port cz. I
 Śladami Jana Heweliusz 2013
Nowy Port cz. II
 Nowy Port cz. III
 Dolina Królewska
– Gdańsk Orunia
 Gdańsk Brzeźno – jesienny spacer po dzielnicy

Urodzinowy spacer wzdłuż Wielkiej Alei

Wiosenny spacer Wielką Aleją