Założona przez Andrzeja Stelmasiewicza Fundacja Wspólnota Gdańska obchodzi 15. urodziny.

Zespół Fundacji Wspólnota Gdańska

Z tej okazji w Oliwskim Ratuszu Kultury przez trzy dni bawiono się, debatowano, świętowano. Ja miałam ogromną przyjemność uczestniczenia w zamkniętym spotkaniu, zorganizowanym dla przyjaciół Fundacji, czyli dla osób, które z nią współpracują. Największą grupę zaproszonych gości stanowiły panie wolontariuszki, na co dzień wspierające pracę Fundacji.

Gospodynią spotkania była dyrektor Fundacji Jolanta Leśniewska, która dzielnie walczyła o prawo do mikrofonu. Ci, którzy znają Andrzeja wiedzą, że ten człowiek-instytucja kocha mówić. Kocha absolutnie! Przyznam, że byłam zaskoczona, kiedy usłyszałam jego krótkie i treściwe powitanie gości. Było naprawdę krótkie:)

Andrzej Stelmasiewicz

W programie wydarzenia był film streszczający 15 lat działalności fundacji. Nie zabrakło wspomnienia o Festiwalu Gdańskich Lwów, festiwalach rzeźb z piasku i lodu, Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART, Plenerach Rzeźby z Kamieni Kaszubskich, Akademii Gdańskich Lwiątek i całym mnóstwie wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców Gdańska.

Prezentów, dyplomów i muzyki czas

Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń zafundowała twórcy fundacji próbę wytrzymałościową, bowiem podarowany przez nią herb województwa pomorskiego był ciężki i niewygodny do utrzymania. Bohater wieczoru próbę wytrzymał! W tym samym też momencie wrócił do swojego ulubionego stylu bycia, czyli mikrofon oddawał niechętnie. Nie można mu jednak odmówić daru wprowadzania do spotkań serdecznej atmosfery, połączonej z humorem i swobodą – nie inaczej było w sobotni wieczór w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Od prawej: Hanna Zych-Cisoń, Jolanta Leśniewska, Andrzej Stelmasiewicz

Na scenie kolejno pojawiali się przyjaciele fundacji. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, najczęściej okraszony komentarzem Andrzeja. Publiczność żywo reagowała, więc było naprawdę wesoło.

Dyplom dla Anny Marii Miler
Dyplom dla Ewy Topolan

Mój wspólny mianownik z fundacją to projekt Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka po Gdańsku, który wystartował w grudniu 2014 r. w Przedszkolu Nr 23 w Nowym Porcie.

Ja też lubię mówić…

Odebrany dyplom traktuję symbolicznie, jako podziękowanie dla całego zespołu, z którym pracuję (Ewa Jaroszyńska, Joanna Kruszewska, Andrzej Jaroszyński, Wojciech Krakus) lub przez lata pracowałam (Danuta Lietke, Magdalena Kosko-Frączek, Barbara Makurat, Łukasz Darski, Aleksander Masłowski).

Końcowym akcentem oficjalnej części uroczystości było pojawienie się na scenie zespołu Fundacji, a my – goście, z radością odśpiewaliśmy tradycyjną, polską pieśń jubileuszową. Jeden z głosów szczególnie się wybijał, jak się później okazało, był to tenor Łukasz Wroński.

Kiedy Andrzej otrzymał od współpracowników kopertę z biletem, ktoś zakrzyknął: WYJEŻDŻASZ? Cała sala buchnęła życzliwym śmiechem. A bilet? Nie, nie na samolot na koniec świata, a na koncert w Ergo Arenie.

Andrzej z biletem

Radosną atmosferę podtrzymał koncert ze swadą poprowadzony przez byłą dyrektor naczelną i artystyczną Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku – Barbarę Żurowską-Sutt. Na scenie wystąpili: sopran Maria Malinowska, pianistka Emilia Grażyńska, tenorzy Witalij Wydra i Łukasz Wroński.

I myliłby się ktoś, kto by pomyślał, że zrobiło się bardzo poważnie. Wręcz przeciwnie – dostosowany do sytuacji repertuar powodował, że widownia śpiewała z artystami, a poczucie humoru Łukasza Wrońskiego zachwycało. Oto bowiem nagle, kiedy Witalij Wydra otworzył usta, aby zacząć śpiewać, jego kolega tenor… przycisnął przycisk zasuwający kurtynę.

Zdziwiony Witalij Wydra

Ależ to był wieczór! Jolu i Andrzeju – bardzo Wam dziękuję za zaproszenie i dostarczenie mi ogromnej dawki śmiechu. Naprawdę ogromnej. Już dzisiaj wpraszam się na obchody dwudziestolecia (chociaż za pięć lat to już chyba w roli kombatantki:))

Gospodarze i goście
Od prawej: Witalij Wydra, Emilia Grażyńska, Łukasz Wroński, Jolanta Leśniewska, Andrzej Stelmasiewicz
Grażyna Wiatr i Andrzej Stelmasiewicz