Kolejny, iBedekerowy spacer z przewodnikiem miejskim Aleksandrem Masłowskim, był możliwy dzięki dofinansowaniu Miasta Gdańska. Jego tematem przewodnim była wielokulturowość Gdańska.

Spacer zatytułowany „Wielokulturowość Gdańska” miał miejsce w niedzielę przed dniem Wszystkich Świętych i na pewno jego termin nie należał do najszczęśliwszych, co sygnalizowało mi wielu fanów (tak Aleks, fanów:)) Aleksandra Masłowskiego i iBedekera. Obawiałam się o frekwencję, a sprzęt wzmacniający głos, zabrałam ze sobą jedynie jako talizman. Tuż przed godziną 13 moje obawy zastąpiła nieopisana radość – przyjaciele iBedekerowych spacerów nie zawiedli, nie zawiodła też pogoda.

Miasto Gdańsk, które dofinansowało spacer, a które reprezentowała tego dnia Żaneta Kucharska, ufundowało ponadto album o Gdańsku oraz „Bedeker Gdański” Jerzego Sampa. Obie pozycje tradycyjnie zostały rozlosowane wśród uczestników spaceru.
Specjalnym gościem był Krzysztof Kucharski, pragnący podczas spaceru zareklamować projekt rekonstrukcyjny Garnison Danzig. Ubrany w stój pruskiego urzędnika, nie tylko namawiał do wstąpienia w szeregi pasjonatów, ale również pełnił odpowiedzialną rolę „podatnika skarbowego”, zbierającego po złotówce na wstęp do Bazyliki Mariackiej. Tego dnia wszyscy byliśmy „studentami”, bo dzięki życzliwości pani bileterki w bazylice, potraktowani zostaliśmy ulgowo.

Wielokulturowość Gdańska, opisana na stronie oficjalnej Miasta Gdańska, to temat trudny i bardzo obszerny, niemożliwy do pełnego rozwinięcia podczas dwugodzinnego spotkania. Niemniej spacer z Aleksandrem Masłowskim na pewno stanowił zachętę do samodzielnego poznawania tajemnic wielokulturowości, w czym niezmiernie może być pomocne wspomniane opracowanie, sporządzone przez cicerone Aleksandra Masłowskiego.

Serdecznie dziękuję każdej ze stu czterdziestu osób, która razem z nami wędrowała po ulicach Gdańska, dziękuję Miastu Gdańsk za wsparcie finansowe, dziękuje Tobie Aleks, dziękuje też słońcu, które momentami wyglądało spoza chmur.

Zapraszam do obejrzenia fragmentów narracji:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pXgsIAzZt00[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=m1hp1QFoFWY[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WhSe6SVySc8[/youtube]

Już dzisiaj proszę Państwa o zarezerwowanie sobie terminów na dwa najbliższe spacery – 13 listopada i 4 grudnia.
Do zobaczenia:)
Zachęcam przedstawicieli trójmiejskich firm do sponsorowania kolejnych spacerów dla mieszkańców. Styczniowe niedziele  czekają:)

Zdjęcia Krzysztofa Dolatko:

Zdjęcia Jakuba Dzięgielewskiego:

Zdjęcia Roberta Krygiera:

Zdjęcia Żanety Kucharskiej:

Zdjęcia Marty Antoniny Łobockiej

iBedekerowy spacer z Aleksandrem Masłowskim – Stare Przedmieście

iBedekerowy spacer z Aleksandrem Masłowskim – Średniowieczne fortyfikacje Gdańska