Kolejny raz miałam przyjemność wzięcia udziału w gali finałowej konkursu Sopockie Perły. Uroczystość odbyła się w gościnnych progach hotelu Haffner w Sopocie.

Wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim

Konkurs jest dedykowany sopockim przedsiębiorcom, których działalność wiąże się z szeroko rozumianą branżą turystyczną. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych, nowatorskich i spójnych z wizerunkiem Miasta Sopotu działań z zakresu rozwoju turystyki. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Sopocka Organizacja Turystyczna (SOT) we współpracy z Miastem Sopot. Warto w tym miejscu dodać, że SOT zrzesza obecnie ponad 100 lokalnych firm. Inicjatywa cieszy się rosnącym zainteresowaniem, do tegorocznej IV edycji – przyjęto 63 zgłoszenia, spośród których Kapituła wyłoniła zwycięzców w pięciu kategoriach:

– CSR w turystyce
– Kulinaria
– Gościnność
– Debiut
– Wydarzenie

Nagrody w wysokości 5 000 zł, które otrzymali laureaci, mają być przeznaczone na realizację wybranego działania promocyjnego.

Zwycięzcy:

Kategoria Gościnność:
I miejsce – Willa Marea
II miejsce – SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sopocie
III miejsce – Sopot Marriott Resort & Spa****

Kategoria Kulinaria:
I miejsce – kawiarnia LAS
II miejsce – M15 Restaurant Bar & Saunas
III miejsce – Bar Przystań

Kategoria Wydarzenie:
I miejsce – Joga na molo – organizator Sheraton Sopot Hotel
II miejsce – Wystawa „Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka” zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie
III miejsce – Projekt “Miasto Seniora” stworzony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sopocie im. Józefa Wybickiego

Kategoria CSR w turystyce:
I miejsce – ERGO ARENA
II miejsce – Współpraca Sopockiego Klubu Żeglarskiego z Grupą ERGO Hestia
III miejsce – VICTUS APARTAMENTY

Kategoria Debiut:
I miejsce – Sopot Sprint Triathlon organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie.
II miejsce – KAISER Patisserie
III miejsce – Projekt. Café

Perłowa Gala

Uroczystość otworzył Bartłomiej Barski – Prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej, a dla mnie Bartek, z którym przez lata, w ramach spacerów rodzinnych dla dzieci, wędrowałam śladami gdańskiego lwa Heweliona. Podczas gali pan prezes wyglądał jak… lew salonowy, a na scenie czuł się znakomicie i co ważne – mówił krótko i treściwie (co prezesom rzadko się zdarza;)) na temat wzrostu zainteresowania konkursem.

Bartłomiej Barski – prezes SOT

Z prawdziwą przyjemnością wysłuchałam wiceprezydentki Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim (Magdo – ten feminatyw to mój ukłon w Twoim kierunku:)), która serdecznie zwróciła się do przedstawicieli branży turystycznej:

„Pomimo trudnej dla was, popandemicznej i obecnej sytuacji, włączyliście się tak bardzo mocno w pomoc uchodźcom z Ukrainy, czy to oferując miejsca noclegowe, czy pomoc w wyżywieniu, czy w innych formach – bardzo wam za to dziękuję.”

Jednocześnie gospodyni miasta zapowiedziała, że mimo kryzysowej sytuacji, miasto przygotowuje się do hucznego jubileuszu 200-lecia utworzenia uzdrowiska, bo jak powiedziała: „nie wiemy ile potrwa wojna, ale robimy wszystko, żeby zachować normalność i żeby tę normalność odczuwali nasi goście”.

Prowadzący kolejno ogłaszał zwycięzców, a ja usiłowałam ich… zobaczyć, co na tle ostro podświetlonego tła było zajęciem dość karkołomnym. Wychwyciłam za to słowa Marty Chełkowskiej, Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która zauważyła, że kategoria GOŚCINNOŚĆ jest kategorią najczulszą. Och, jak bardzo Marto się z Tobą zgadzam.
Wracając jeszcze do zwycięzców. Przyznam, że „kla­ska­niem ma­jąc obrzę­kłe pra­wi­ce” zupełnie mnie nie dotyczyło. Dlaczego? Kontrowersyjny pomysł aplauzu „z taśmy” nieco mnie zniechęcał do tegoż klaskania…

Marta Chełkowska z moim mężem – Mirkiem

Na zakończenie części oficjalnej tradycyjnie wykonano zdjęcie pamiątkowe zwycięzców (Prezesie Bartku – liczę, że przekazałeś laureatom moją książkę „Spacer po Trójmieście” :))

Sopockie Perły 2022 r. Fot. Materiały prasowe

A kiedy opadły emocje, przyszedł czas na atrakcje wieczoru, czyli pokaz tańca z ogniem grupy ArtaFoc, występ zespołu AfroCake i wystawę samochodów Porsche Centrum Sopot.

Przyszedł też czas na rozmowy przy stolikach. Przyznam, że bardzo lubię atmosferę gali Sopockich Pereł, lubię swobodne rozmowy z przyjaciółmi, lubię też poznawać nowe twarze.

Przy stoliku głównego sponsora bawiła znakomita trójmiejska przewodniczka – Eliza Wasiewicz

Przy naszym stoliku nie wszystkie miejsca były zajęte, ale miło mi było ponownie spotkać Magdę Węgrowicz – z-cę dyrektora biura PROT w Bramie Wyżynnej. Poznałam Maciej Laszkiewicza – wiceprezesa zarządu spółki Pomorskie Centrum Reumatologiczne, dzięki któremu już niedługo będę miała okazję zwiedzić wnętrze szpitala – może uda mi się zrobić zdjęcia i pokazać je Państwu, Czytelnikom iBedekera:) A na deser? Na deser oczywiście Kaiser Patisserie (drugie miejsce w kategorii Debiut), czyli rozmowy z menedżerkami Dorotą Pardą i Justyna Malochwy. Och! – jakże smakowite to były rozmowy. W efekcie już nie mogę się doczekać wizyty w tej chwalonej przez wielu cukierni. Na szczęście dla mnie – gdańszczanki, jedna z filii lokalu mieści się nad Motławą, przy Długim Pobrzeżu 13.

Dziękuję Organizatorom za zaproszenie mnie do objęcia imprezy patronatem medialnym. Czy po „szpili” z oślepiającym tłem sceny i sztucznym aplauzem będę za rok mile widziana – nie wiem, ale w czwartek 8 grudnia 2022 r. z hotelu Haffner wyszłam bardzo zadowolona;) Postaram się też, do czego Czytelników iBedekera również zachęcam, do odwiedzenia miejsc wyróżnionych w konkursie. Tylko zakupu Porsche nie obiecuję;)

Sopockie Perły 2021

Z kronikarskiego obowiązku:
Głównym partnerem konkursu jest Miasto Sopot. Tegoroczni sponsorzy Gali Sopockich Pereł to Porsche Centrum Sopot, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz TerGo. Patronat honorowy objął Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, a także Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego oraz Polska Organizacja Turystyczna. Patronami medialnymi konkursu są: Anywhere.pl, Prestiż Magazyn Trójmiejski, iBedeker.pl, esopot.pl, Express Biznesu, Magazyn Together, Hotelarz, Magazyn Mademoiselle, Magazyn Pomorski, MeetingPlanner.pl, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Think Mice.

W skład kapituły konkursowej wchodzą: Prezydent Miasta Sopotu, Przewodniczący Komisji Turystyki i Uzdrowiska Rady Miasta Sopotu, Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej, Wiceprezes Sopockiej Organizacji Turystycznej oraz eksperci tematyczni w poszczególnych kategoriach konkursowych.

Więcej informacji: visit.sopot.pl