W wigilię 402. urodzin Jana Heweliusza, odbyła się seria spacerów jego śladami. Inicjatorem bezpłatnym wędrówek z przewodnikiem było Miasto Gdańsk, a organizatorem iBedeker. O wielkim astronomie, browarniku i wydawcy opowiadał cicerone Aleksander Masłowski.

IMG_3255Wędrówki rozpoczynały się w południe, o godzinie 13 i 14. Bardzo nieprzyjazna pogoda nie zachęcała do spacerów, a jednak w miejscu spotkania, pod pomnikiem Jana Heweliusza, pojawiło się około 150 osób zainteresowanych życiem wielkiego gdańszczanina. Podczas krótkich spotkań Aleksander Masłowski zaledwie naszkicował postać jubilata, zachęcając jednocześnie do samodzielnych studiów. Znakomitym uzupełnieniem tematu może być wydana przez Uniwersytet Gdański książka:

Jan Heweliusz i kultura heweliuszowska. Utilitas et delectatio

Podczas spacerów tradycyjnie odbyło się losowanie książek. W ręce uczestników wędrówki dostały się – „Encyklopedia Gdańska” i trzy egzemplarze albumu „Gdańsk – lwie miasto”, ufundowanych przez Fundację Gdańską, dwie książki „Manuskrypt Jana Heweliusza” – prezent od Wydawnictwa Oskar oraz trzy programy „Był sobie Gdańsk” od Andrzeja Ługina.
Serdecznie dziękuję sponsorom:)

Zapraszam do wysłuchania fragmentów narracji przewodnika:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=97nx_E0QHoo[/youtube]

Kostiumowy spacer śladami Jana Heweliusza – Gdańsk, 2011 r.

Zrzut ekranu 2013-01-28 o 20.12.25

O spacerze na blogu www.gdanskzdolu.pl

Galeria zdjęć Andrzeja Ługina