W ramach imprez kończących Rok Jana Heweliusza 2011 miałam przyjemność współorganizowania z Miastem Gdańsk rodzinnych spacerów po Gdańsku z Janem Heweliuszem i jego żoną Katarzyną Rebeschke, w rolę których wcielili się gdańscy przewodnicy miejscy – Aleksander Masłowski i Ewa Czerwińska. W tle pojawiła się również druga żona astronoma – Elżbieta (Natalia Ślizewska).

Mocny mróz nie przeszkodził gdańszczanom we wzięciu udziału w spacerach. Pod pomnikiem Jana Heweliusza, przy którym zaczynały się wędrówki, pojawiło się w sumie ponad sto pięćdziesiąt osób, chętnych do wspólnego spacerowania z astronomem i jego żoną. Kostiumowy spacer wzbudzał zainteresowanie również przechodniów, którzy nierzadko dołączali się do zwiedzających. Obecność podczas ostatniego spaceru grupy rekonstrukcyjnej Garnison Danzig, zajmującej się odtwarzaniem postaci historycznych związanych z twierdzą gdańską w XVIII i XIX wieku, dodało wydarzeniu szczególnego smaczku. Że inna epoka? Nikomu to nie wadziło;)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kGzzzrRgCKw[/youtube]

Ze względu na pogodę i szczupłość czasu, spacery nie wyczerpały tematu. Z założenia miały służyć jedynie wskazaniu miejsc związanych z Janem Heweliuszem i zachęceniu uczestników do samodzielnego pogłębiania wiedzy.

Podczas każdej z wycieczek można było wylosować nagrody ufundowane przez Miasto Gdańsk –  „Legendy dawnego Gdańska” Andrzeja Januszajtisa, „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” Anny Czerwińskiej-Rydel oraz komplet gdańskich podstawek pod kubki/kufle. Każde dziecko uczestniczące w spacerach zostało obdarowane książeczką „Zbiór Jana Heweliusza”, które przekazała firma Prywatna Promocja Trójmiasta.

Serdecznie dziękuję tym z Państwa, którzy razem z nami wędrowali po Gdańsku w tę mroźną niedzielę. Mamy nadzieję, że było to czas pożytecznie i miło spędzony;)
Kiedy odbędzie się następny spacer? Tego nie wiem. Wszystko w rękach sponsorów…