Ogarnij Ogarną, nagroda im. Martina Opitza i Olimpiada Wiedzy o Gdańsku – tak wyglądała moja świąteczna sobota. Świąteczna, bo miniony weekend upłynął pod hasłem Święta Miasta Gdańska.

Ogarnij Ogarną

Radna Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz Ogarnia Ogarną:)

W święcie ulicy „Ogarnij Ogarną” uczestniczyłam bardzo intensywnie, a jednocześnie niewiele z niego skorzystałam. Wszystko za sprawą stoiska, które zorganizowałam pod szyldem iBedekera. Nie przypuszczałam, że wystawianie się potrafi być tak bardzo absorbujące:)
W ramach świątecznych atrakcji, zorganizowałam niewielki konkurs wiedzy o Gdańsku, a ponieważ do wygrania były nagrody – konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Nagrody książkowe i gadżety ufundowali: Wydawnictwo Maszoperia LiterackaPGE Arena Gdańsk, Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska. Wygrać też można było iBedekerowe parasole i serduszka ze szkła  artystycznego. Rozdarta pomiędzy odfruwającymi parasolami, przewracanymi przez wiatr wazonami z bzem i „obsługą ludności”, po godzinie zrezygnowałam z tego rodzaju atrakcji. Cieszyłam się z powodu zainteresowania uczestników ulicznej zabawy, ale jednak całość przerosła mnie organizacyjnie, brakowało mi rąk:) Z daleka tylko dobiegały mnie odgłosy wydarzeń toczących się na scenie, ustawionej przy Pałacu Młodzieży. Żałowałam, że nie mogłam uczestniczyć w zabawie.

Konkurs, który na moim stoisku trwał do końca, polegał na odpowiedzeniu na pytanie „Dlaczego warto mieć Encyklopedię Gdańska”. Ponad pięćdziesiąt osób umieściło w szklanej kuli kartki z odpowiedziami. W niedzielę, 2 czerwca, ogłoszę nazwisko osoby, która otrzyma egzemplarz encyklopedii. Odpowiedzi są bardzo różne, a wygra (moim zdaniem) najciekawsza:)

Ogarnij Ogarną to pierwsze święto leżącej w sercu miasta, a jednak nieco zapomnianej ulicy. Spiritus movens wspólnej zabawy była Bożena Rybicka-Grzywaczewska– szefowa Gdańskiej Fundacji Dobroczynności, której siedziba mieści się właśnie przy ul. Ogarnej.

Kolejny, świąteczny akcent był dla mnie szczególnie miły – z rąk prezydenta Pawła Adamowicza odebrałam Nagrodę im. Martina Opitza, za Promocję Kultury Miasta Gdańska. Zapraszam do obejrzenia filmowej relacji z wydarzenia:

www.iBedeker.pl

Ostatnim elementem mojego udziału w Święcie Miasta Gdańska była wizyta w Dworze Bractwa św. Jerzego, w którym odbywał się finał Olimpiady Wiedzy o Gdańsku. Tu panowało ogromne skupienie, a w powietrzu czuć było emocje finalistów. Mirosław Gąsior, Jan Rafał Puławski i Maciej Sosnowski – wykazali się ogromną wiedzą – ostatecznie konkurs wygrał Jan Rafał Puławski.

Finaliści Olimpiady Wiedzy o Gdańsku

Finaliści Olimpiady Wiedzy o Gdańsku

Partnerem Święta Miasta była Grupa Lotos S.A.

Lotos