W sobotę, 25 maja, z okazji Święta Miasta Gdańska, z rąk prezydenta Pawła Adamowicza odebrałam nagrodę im. Martina Opitza. Jest to Nagroda Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska.

Ewa Kowalska i nagroda OpitzaO tym, że przyznano mi nagrodę im. Martina Opitza wiem od kilku dni, a jednak wciąż w to nie do końca wierzę:)
Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w zaprzyjaźnionej Filii Gdańskiej WiMBP, przy ul. Mariackiej 42. Oprócz prezydenta wśród oficjalnych gości znaleźli się: Anna Czekanowicz-Drążewska, Ewa Adamska i Ewa Rogaczewska z Biura Prezydenta d/s Kultury i Marek Bumblis – szef Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska. Byli oczywiście przyjaciele (i przyjaciółki – tu ukłon w kierunku gdańskiej poetki Barbary Piórkowskiej:)) iBedekera, ale też  turystka z Białegostoku, która przypadkowo weszła do biblioteki, i oczarowana jej klimatem… została na dłużej:)
plakatUroczystość była punktem programu Święta Miasta Gdańska, a oprawa spotkania przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Uroczystość prowadził mistrz sceny Jerzy Snakowski, catering był znakomity, a całość muzycznie ozdobili studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku – Marcin Kozioł (gitara) i Szymon Jabłoński (akordeon).

Jedyne, co mnie bolało to fakt, że szef biblioteki Zbigniew Walczak, nie mógł zaprosić na uroczystość wszystkich iBedekerowiczów bliskich mojemu sercu. Niestety, siedziba biblioteki przy ul. Mariackiej jest naprawdę mała.

Bardzo ważnym dla mnie gościem była Danuta Poczman – szefowa Stowarzyszenia Stara Oliwa. To ona właśnie zgłosiła moją kandydaturę do konkursu. Dziękuję Ci Danusiu:)

Dziękując serdecznie za wspaniałe zdjęcia Maćkowi Kosycarzowi (www.kfp.pl) i Jurkowi Pinaksowi (www.gdansk.pl), zapraszam do obejrzenia relacji filmowej z wydarzenia oraz obejrzenia fragmentu Panoramy TVP Gdańsk (realizacja Paweł Zbierski), który to fragment chyba nie do końca legalnie umieściłam na YouTube:)).
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4v5fTuUuflY[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JuBqmcUX8zg[/youtube]

I tu drobna uwaga a’propos laudacji. To nie do końca jest tak, że ja organizuję spacery społecznie. One są możliwe dzięki sponsorom i partnerom. Dotychczas pomogli mi: Hotel Wolne Miasto, Meritum Bank, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych o/Gdańsk, GIK, T29 BarOrigami BTL Solutions oraz Miasto Gdańsk. Wielkie ukłony w kierunku tych, którzy swoją finansową życzliwością pomagają mi w realizowaniu planu obywatelskiej promocji regionu:)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OBOgYDma-ug[/youtube]

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym w tej króciutkiej relacji nie umieściła wątku edukacyjno-promocyjnego. Gdyby ktoś szukał tablicy pamiątkowej i płyty nagrobnej Martina Opitza, to znajdzie ją w północnej nawie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Martin Opitz

Wręczenie nagrody wpisane było w program Święta Miasta Gdańska. Partnerem Święta była Grupa LOTOS S.A.

lotos