Po raz pierwszy Gdańskie Miniatury pojawiły się na Starym Przedmieściu w listopadzie 2011 r. Wówczas wędrowaliśmy szlakiem gdańskich legend. Ponieważ w roku szkolnym 2013/2014 tematem przewodnim wspólnego poznawania miasta są walki i konflikty zbrojne, toteż w marcu wyruszymy na południowe fortyfikacje, które niejedną potyczkę widziały. 

Gdańskie Miniatury

Stare Przedmieście to południowy kraniec dzielnicy Gdańsk Śródmieście, położony na zachodnim brzegu Motławy, pomiędzy ulicami Podwale Przedmiejskie i Okopową, a kończący się na fortyfikacjami wzdłuż fos rzeki Motławy. Początek rozwoju tej części miasta łączy się z powstaniem stoczni przy dzisiejszej ul. Lastadia. To tu właśnie narodził się gdański przemysł stoczniowy. Ale tematem wspólnej, niemal wiosennej już wędrówki, nie będą statki, lecz potężne fortyfikacje osłaniające miasto od południa. Pierwsze mury obronne Starego Przedmieścia powstały już w pierwszej połowie XV wieku – do dzisiaj ich pamiątkami są: Baszta Biała i pozostająca w ruinie Baszta Pod Zrębem. Później powstały nowożytne fortyfikacje, czyli ziemne bastiony otoczone fosami rzeki Motławy. Pozostałości unikatowych na skalę europejską fortyfikacji – to dzisiaj znakomity teren do rekreacji.

Spacery skierowane do dzieci i młodzieży gdańskich szkół, rozpoczną się przy Baszcie Białej, a zakończą przy Kamiennej Śluzie. Po drodze licencjonowana przewodniczka Ewa Czerwińska opowie uczestnikom i uczestniczkom o Placu Wałowym ozdobionym budynkiem Małej Zbrojowni; o Bastionie św. Gertudy i Bramie Nizinnej, a ogromną atrakcją powinno być wejście na Bastion Żubr, z którego rozciąga się przepiękny widok na fosy i stary Gdańsk. Jako organizatorki wydarzenia mamy nadzieję, że po udanej wędrówce uczestnicy i uczestniczki zaproszą na podobny spacer swoich rodziców i opiekunów.

Prosimy o zgłoszenia do dnia 10 marca 2014 r. (poniedziałek) z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny, nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 19 marca będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail: [email protected]

Opis trasy, mapka do pobrania i formularz konkursowy są dostępne pod adresem – www.ikm.gda.pl