Dzieci i młodzież gdańskich szkół, w ramach akcji „Gdańskie Miniatury”, zorganizowanej przez Gdańsk 2016, miały okazję wziąć udział w grze miejskiej i zwiedzić z przewodnikiem Stare Przedmieście.

W dżdżyste i zimne piątkowe południe (18 listopada), na Długim Targu, zjawiły się szkolne grupy, pragnące poznać Stare Przedmieście przez pryzmat gdańskich legend.
U stóp kościoła p.w. Piotra i Pawła, z ust przewodniczki turystycznej Ewy Czerwińskiej usłyszały historię Wojtka Kruka i czarciego kła umieszczonego przy wejściu do Dworu Artusa; przechodząc wąską ulicą Kocurki dowiedziały się dlaczego otrzymała tak nietypową nazwę; w kościele św. Trójcy poznały historię pewnego krucyfiksu; a pod koniec spaceru zapłakały nad smutnym losem psa, należącego przed wiekami do jednego z gdańskich artystów. Podczas wspólnego zwiedzania uczestnicy i uczestniczki odpowiadali na pytania gry miejskiej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_PcpOjs-lAQ[/youtube]

Mimo fatalnych warunków pogodowych wszyscy dotrwali do końca spaceru, a w zabawie brali udział:

– dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 70 pod opieką Małgorzaty Kuszner,
– dzieci z klasy IVa ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i ich opiekunki: Agnieszka Richter, Iwona Szczęsna i Iwona Czeszkiewicz,
− dzieci z klasy IV b z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku oraz Joanna Mielniczek,
− dzieci z klasy Ia ze Szkoły Podstawowej Nr 48 oraz Iwona Stankiewicz,
− młodzież z Gimnazjum Gedanensis i Wioletta Knitter,
− dzieci z kółka historycznego ze Szkoły Podstawowej Nr 4 i Krzysztof Murawski,
− młodzież z Gdańskiego Ginazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego wraz z Moniką Białas,
− dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 65 oraz Bożena Trzaska,
− Milena Chuk ze swoimi rodzicami.

Nad sprawnym przebiegiem imprezy, z ramienia biura Gdańska 2016, czuwały – Katarzyna Mejna, Anna Romanek, Dorota Grabowska i Anna Urbańczyk.