PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę „Henryk Bista na scenach Trójmiasta”.

Henryk Bista Komunikat prasowy:

„Pisano o nim, i nie bezpodstawnie, że był mistrzem szczegółu dopracowanego do perfekcji. Jego intonacje, pauzy, mimika i sposób poruszania się na scenie sprawiały wrażenie precyzyjnie wystudiowanych. A równocześnie zachowywał pełną naturalność, wedle sformułowania Stanisławskiego nie grał postaci, lecz się nią stawał.” (L. Górska, „Dialog”1998, nr 3)

Henryk Bista to aktor znany szerokiej publiczności z licznych ról filmowych, przeważnie drugoplanowych. Był także cenionym pedagogiem w Studiach Aktorskich Teatru Wybrzeże i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz, a może przede wszystkim, znakomitym artystą Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru na Woli a także Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Największe uznanie przyniosły mu role grane w Teatrze Wybrzeże, m. in. Łazarz w „Tragedii o bogaczu i Łazarzu” w reżyserii Tadeusza Minca (1968), Jagon w Szekspirowskim „Otellu” w reżyserii Marka Okopińskiego (1973), Lucyfer w „Samuelu Zborowskim”Juliusza Słowackiego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego (1977), Gustaw-Konrad w Mickiewiczowskich „Dziadach” w inscenizacji Macieja Prusa (1979), Robespierre w „Sprawie Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej w inscenizacji Andrzeja Wajdy i reżyserii Macieja Karpińskiego (1980).

Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Henryka Bisty z czasów spędzonych w Trójmieście, głównie w Teatrze Wybrzeże, w którym spędził najdłuższy okres swojego życia zawodowego. Zwiedzający zobaczą m.in. zdjęcia, programy, wycinki i afisze ze spektakli, w których występował. Przed otwarciem wystawy odbędzie się spotkanie z aktorami grającymi z Henrykiem Bistą oraz z jego szwagierką Danutą Mordzewską.

Tytuł: Wystawa „Henryk Bista na scenach Trójmiasta”
Lokalizacja: Nowy gmach PAN BG, ul. Wałowa 24, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2014-03-12
Godzina rozpoczęcia: 13:00
Data zakończenia: 2014-04-19