W Bibliotece pod Żółwiem przy ul. Św. Ducha, obok rozpoznawalnych już w Gdańsku spotkań literackich, rozpoczyna się bardzo ciekawy projekt – Edukacja Filmowa.
W ramach tego cyklu będą prezentowane niezwykłe filmy dokumentalne, rekomendowane przez Akademię Planete +Doc z ogromnego zbioru obrazów dokumentalnych pokazywanych na corocznym festiwalu Planete + Doc. Całość przedsięwzięcia opracowała i poprowadzi Magdalena Nowińska.
W czwartek, 26 marca, będzie już można zobaczyć bardzo poruszający film Davida Sievekinga „Nie zapomnij mnie”(2012). Dokument ten stanowi odważny, intymny zapis relacji syna – reżysera filmu z chorującą na alzheimera mamą, Gretel, bo tak po imieniu się do niej zwracał. Jest to również utwór o wzajemnym odkrywaniu się bliskich sobie osób. Reżyser, który z oddaniem opiekował się swoją mamą w ostatnim czasie jej życia, krok po kroku towarzyszy wszystkiemu z kamerą, chcąc zatrzymać całość ich rodzinnego świata:
Pewnego dnia pomyślałem: O mój Boże! Ona wszystko zapomina i za chwilę nie będzie w stanie już nic móc powiedzieć! Jest już za późno, ale mogę coś zachować, zapytać innych i stworzyć wspomnienie o niej. Tak, żeby moje dzieci w przyszłości miały możliwość ją poznać” (Gazeta Wyborcza, 7 – 8 marca 2015).
Niezwykła jest to więź. Sieveking w rozmowach wyznaje, że paradoksalnie alzheimer jego mamy stał się zarazem źródłem do okazywania sobie uczuć, mówienia o nich, bo w zasadzie Gretel przemawiała już tylko emocjami. W opowieści tej uczestniczą również inni członkowie rodziny, przede wszystkim ojciec, który na przykład dopiero w czasie postępującej choroby żony usłyszał od niej po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat – „kocham cię”. Reżyser z wielką miłością pokazuje swoją coraz bardziej niezaradną matkę. Z pogodną czułością, a i z delikatnym poczuciem humoru, rejestruje jej zachowania – coraz bardziej zdezorientowaną, tracącą pamięć i wiedzę – kiedyś wybitną, idealistyczną, lewicującą intelektualistkę. Obrazy życia rodziców z czasów ich burzliwej młodości D. Sieveking zestawia z aktualnym ich wiernym trwaniem przy sobie. A wszystko w tym pięknym dokumencie tchnie miłością i pragnieniem zatrzymania postaci matki – z jej przebłyskami wspomnień, reakcją na najbliższych, z jej ciepłym uśmiechem. Sam reżyser, jak mówił, odmienił się w obliczu ostatniej drogi Gretel – ważne stało się to, w czym żył „tu i teraz”, samo życie stało się najbliższe.
Magdalena Nowińska z takiej właśnie perspektywy chciałaby zaprezentować bogactwo filmu „Nie zapomnij mnie” i włączyć refleksję o zagadnieniach nieuchronności przemijania i bolesnego doświadczania starości w czasach , kiedy dominuje wręcz kult nieustającej młodości, a problem ludzkich słabości jest wstydliwie ukrywany.
Projekt Edukacji Filmowej jest emocjonalną, estetyczną i intelektualną zachętą dla wszystkich odbiorców zaciekawionych otaczającą nas rzeczywistością, zaproszeniem do uczestniczenia w rozmowach, wyrażania własnych poglądów, do zamyśleń nad zdarzeniami, które obraz dokumentalny często przeobraża w opowieść o nas samych.
Dzięki różnym dokumentom uczestnicy projekcji wybranych filmów, nowatorsko połączonych z debatą nad określoną problematyką i spotkaniem ze znawcami tematów, będą mogli doznawać wielokulturowej przygody, poznawać i rozszerzać pola szacunku dla odmiennych od siebie ludzi, a też po prostu zdobywać wiedzę o otaczającym nas ciekawym, niepoznanym świecie.
Co dwa miesiące Biblioteka pod Żółwiem będzie więc miejscem dokumentalnego minifestiwalu.
Tekst: Joanna Szymula
Brak komentarza