Szkoła Podstawowa Nr 86 obchodzi w tym roku 70 lat działalności – od 10 lutego placówka nosi imię wybitnego znawcy Pomorza – prof. Jerzego Sampa.

Jerzy Samp - miejsce pracy10 lutego to od lat dzień zarezerwowany dla Gdyni, tego dnia bowiem miasto obchodzi swoje urodziny. Od ostatniego piątku dla mnie będzie to również dzień, w którym będę w szczególny sposób pamietała o prof. Jerzym Sampie, którego tak serdecznie wspominam. Do dzisiaj nie mogę wybaczyć losowi, że nie pozwolił mi powtórzyć spotkania w Oruni. A przecież byliśmy z Jurkiem umówieni…

Niemal dwa lata po śmierci Profesora, w Szkole Podstawowej Nr 86 w Gdańsku, odbyła się piękna uroczystość jubileuszu 70-lecia działalności placówki, połączona z nadaniem jej imienia prof. Jerzego Sampa. Świętowali wszyscy – uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Gdańska, przyjaciele Mistrza, oficjalni goście, duchowni, a przede wszystkim najbliższa rodzina Profesora – żona Barbara, córka Klaudia, syn Christian i brat Wawrzyniec. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Judy Tadeusza Apostoła, skąd goście przeszli pod budynek szkoły.

Na ścianie szkoły zawisła pamiątkowa tablica, zaprojektowana przez Wawrzyńca Sampa – brata Profesora, a po uroczystości odbywającej się w prawdziwie arktycznych warunkach pogodowych, goście zostali zaproszeni do wnętrza placówki, odświętnie przygotowanej do wydarzenia. Uczniowie i nauczyciele urządzili okolicznościową Salę Pamięci, salę sukcesów oraz historii szkoły. Za serce szczególne chwytały pamiątki związane z Profesorem – wypożyczone na ten dzień stanowisko jego pracy, świadectwa i dyplomy z dzieciństwa i młodości.

Jerzy Samp - pamiątka z czasów dzieciństwa

Podczas tradycyjnej akademii, połączonej z przekazaniem sztandaru, głos zabrała Dyrektor Szkoły Ewa Dębczak, syn Profesora Christian Samp:

[youtube]https://youtu.be/60Uav1OgHQ4[/youtube]

Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek oraz Wiceprezydent Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk.

[youtube]https://youtu.be/iO-msA8NoCw[/youtube]

Akcentem kończącym uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły. Niestety, nie miałam przyjemności podziwiać talentów artystycznych młodych gdańszczan – bowiem czekała na mnie kolejna przyjemność… W jednej ze szkół podstawowych w Tczewie świętowano Dzień Babci i Dziadka – nie mogłam zawieść wnuka Franka;)

Preludium do lutowej uroczystości były spacery po mieście, podczas których Christian Samp zarażał uczniów miłością do Gdańska:

[youtube]https://youtu.be/7P5gGF7FlYw[/youtube]

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z uroczystości:

Więcej zdjęć na profilu Jacek FotostrefaStudio

Na marginesie – Szkołę Podstawową Nr 86, a dokładnie jej Filię przy ul. Dulina znam doskonale i darzę wielką sympatią. Jestem tu częstym gościem zerówkowiczów, którzy powoli stają się Młodymi Przewodnikami po Gdańsku.