Mija sześć miesięcy od daty startu projektu Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka, realizowanego w gdańskich przedszkolach w ramach programu Akademia Gdańskich Przedszkolaków (GAP).

Młody Przewodnik po GdańskuWarsztaty Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka są efektem moich obserwacji dzieci i młodzieży z gdańskich szkół (od podstawowych po ponadgimnazjalne) podczas edukacyjnej gry miejskiej Gdańskie Miniatury, realizowanej przez Instytut Kultury Miejskiej. Uczestnicy i uczestniczki gry, poza nielicznymi i chwalebnymi wyjątkami, nie mają elementarnej wiedzy o mieście, w którym mieszkają. Wyjściem z zaistniałej sytuacji wydaje się być tożsamościowa edukacja dzieci już na poziomie przedszkoli i zerówek, realizowana powszechnie, we wszystkich placówkach.

Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka pilotażowo

Zajęcia Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka wystartowały w drugiej połowie grudnia 2014 r., w Przedszkolu Nr 23 w Nowym Porcie. Do końca maja pilotażowe warsztaty zostały przeprowadzone w 26 przedszkolach oraz w dwóch zerówkach ze szkół podstawowych. Miałam przyjemność prowadzić zajęcia w Przedszkolach Publicznych Numer 7, 9, 22, 23, 31, 33, 39, 41, 42, 43, 62, 64, 66, 75, 87, w Szkołach Podstawowych Nr 5 i 8 oraz w przedszkolach niepublicznych: „Na Wzgórzu” (ul. Czecha), „Fantazja” (ul. Jabłoniowa), „Cudowna kraina” (ul. Majora Słabego), „Olimpijczyk” (ul. Porębskiego), „Królestwo fantazji” (ul. Migowska), „Radosny zakątek” (ul. Chałubińskiego), „Kraina tęczy” (ul. Ławnicza), „Krasnal” (ul. Żuławska) i „Morenowy raj” (ul. Marusarzówny).

W wymienionych placówkach odbyło się w sumie 116 spotkań, w których gdańską edukację rozpoczęło niemal 1000 najmłodszych gdańszczan i gdańszczanek.

Dotychczas omawiane były dwa tematy : „Królewskie wejście do miasta” (zajęcia prowadzone przeze mnie – Ewa Kowalska) oraz „Wokół Motławy” (Joanna Kruszewska), które są realizowane jako dwa spotkania po ok. 45 minut oraz „Gdańsk w legendzie” (Aleksander Masłowski) – pogadanka wsparta multimediami.

Co dalej?

Zainteresowanie BEZPŁATNYMI dla przedszkoli zajęciami, finansowanymi przez Fundację Wspólnota Gdańska i Miasto Gdańsk, przerosły moje marzenia. Okazały się być bardzo potrzebne, toteż po wakacjach projekt nabierze rozpędu. Włączą się do niego kolejni licencjonowani przewodnicy, z którymi planuję realizację w sumie dziecięciu tematów, we WSZYSTKICH zainteresowanych przedszkolach w Gdańsku. Podczas połączonych z zabawą zajęć edukacyjnych, będziemy rozmawiali między innymi o bursztynie, gdańskich parkach, legendach, znanych gdańszczanach i gdańszczankach, o tym skąd się bierze woda i jak ją można wykorzystać, o zawodach wykonywanych dawniej (i dzisiaj) w Gdańsku, o herbie miasta, wreszcie o stoczni, czy podziale miasta na dzielnice – najmłodsze pokolenie będzie wiedziało, że w Gdańsku nie ma „starówki”:)

O zajęciach opowiada Wojtuś:)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Snsn5Or0880[/youtube]

Serdecznie zapraszam dyrektorów chętnych po podjęcia (dalszej) współpracy do kontaktu drogą emailową [email protected] (w tytule proszę podać numer/nazwę przedszkola). Zachęcam tez rodziców najmłodszych gdańszczan i gdańszczanek do przekazania dyrektorom informacji o naszej inicjatywie.

 

Nad całością programu Gdańska Akademia Przedszkolaków czuwa Fundacja Wspólnota Gdańska, kierowana przez Andrzeja Stelmasiewicza.