Zakończone Święto Miasta Gdańska (22 – 23 maja 2015 r.) obfitowało w niezwykle dużo wydarzeń dedykowanych dzieciom, młodzieży i dorosłym. Mnie w bogatym programie oczywiście najbardziej zajęły spacery po mieście, w towarzystwie licencjonowanych przewodników. 

Fot. Krzysztof Dolatko

Fot. Krzysztof Dolatko

W sobotę spotkaliśmy się na Moście Zielonym, skąd o godzinie 12:00, 13:15 i 14:30, kolejne grupy, w towarzystwie Aleksandra Masłowskiego, ruszały w kierunku Ołowianki. W sumie ponad 150 osób usłyszało historię Mostu Zielonego i kolei na Wyspie Spichrzów. Dowiedzieliśmy się czemu służyły obrotnice, ile spichlerzy przetrwało wojenną zawieruchę oraz jak powstał Psi Wał. Wspólnie rzuciliśmy okiem na pozostałości Mostu Rogoźników i podziwialiśmy Stągwie Mleczne.

Czy Długie Ogrody rzeczywiście były ogrodami? Skąd się wzięła nazwa ulicy Szafarnia? Od jak dawna po Motławie pływa prom, a wreszcie gdzie był kupowany węgiel do elektrociepłowni na Ołowiance? Po sobotnim spacerze z cicerone, uczestnicy wędrówki znają odpowiedzi….

Znakomitym uzupełnieniem spaceru może się stać relacja z iBedekerowego spaceru w listopadzie 2011 r. – Szlakiem zabytków techniki.

Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji filmowej ze spaceru:)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=582EfbrQUjs[/youtube]

A w niedzielę odbył się spacer śladami gdańskich lwów. Gdańsk pokazywał mieszkańcom Łukasz Darski, ale o tym w kolejnym wpisie.

Święto Miasta Gdańska