Wraz z zakończeniem roku szkolnego, dobiegł końca siódmy semestr zajęć z cyklu Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka po Gdańsku. Projekt ma już ponad 3,5 roku.

Kiedy w grudniu 2014 roku spotkałam się z Andrzejem Stelmasiewiczem z Fundacji Wspólnota Gdańska, opowiedziałam mu o moim pomyśle na projekt przybliżający przedszkolakom o historię, kulturę i dzień dzisiejszy Gdańska. Odpowiedź Andrzeja była natychmiastowa: Zaczynasz za dwa tygodnie, będę to finansował. 
Na moje próby przesunięcia startu na styczeń usłyszałam: W grudniu, albo wcale.

Wystartowałam! Zaczęłam od Przedszkola Nr 23 w Nowym Porcie

Trzy i pół roku później…

Projekt na dobre wpisał się w zainicjowaną przez Fundację Wspólnota Gdańska – Gdańską Akademię Przedszkolaków, czyli „przedsionka” Akademii Gdańskich Lwiątek, która jest przeznaczona dla starszych dzieci. Równolegle z projektem Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka po Gdańsku, organizowany jest Przegląd piosenek „Przedszkolaki śpiewają o Gdańsku”.

Projekt się rozwinął, dzisiaj razem ze mną zajęcia w przedszkolach prowadzą: Ewa Jaroszyńska, Joanna Kruszewska, Danuta Lietke, Andrzej Jaroszyński, Barbara Makurat, Magdalena Kosko i Wojciech Krakus (wcześniej w projekcie byli: Łukasz Darski i Aleksander Masłowski). Podczas spotkań rozmawiamy z najmłodszym o życiu w dawnym Gdańsku i jego znakomitych mieszkańcach. Opowiadamy o najważniejszych zabytkach, parkach oraz dzielnicach Gdańska, zachęcamy do zastanowienia się do czego służy woda, jak powstaje bursztyn i jakie w mieście żyją zwierzęta oraz jak się buduje statki, ale również opowiadamy najmłodszym legendy.

Poza zajęciami stacjonarnymi, zapraszamy maluchy na spacery po Śródmieściu i Wrzeszczu.

Od stycznia do czerwca w 227 placówkach przeprowadziliśmy 836 spotkań, dzięki którym ponad 12 tysięcy najmłodszych gdańszczan i gdańszczanek poprzez zabawę miało okazję poznać swoją małą ojczyznę. Mamy nadzieję, że przedszkolaki dzielą się nabytą wiedzą ze swoimi rodzicami i opiekunami. Tak robi to Wojtuś:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Snsn5Or0880[/youtube]
Ale czy tylko dzieci edukujemy? Z ogromną przyjemnością zauważamy, że również panie przedszkolanki… uczą się Gdańska:)

Od września zapraszamy ponownie, w naszej ofercie pojawią się nowe, często bardzo aktualne tematy.  

Od początku działalności projekt jest finansowany przez Andrzeja Stelmasiewicza, Fundację Wspólnota Gdańska oraz Miasto Gdańsk. Bardzo dziękuję za współpracę moim Kolegom i Koleżankom, koordynatorkom programu z ramienia Fundacji – Annie Miler i Jolancie Leśniewskiej, a w pierwszej kolejności Andrzejowi Stelmasiewiczowi, który uwierzył, że projekt jest potrzebny:)