W Gdańsku Oliwie, przed Galeria Warzywniak stanęła szopka bożonarodzeniowa, wykonana z lodu. Jej twórcami są trójmiejscy rzeźbiarze.

kryształowa szopka Wigilia Oliwska

Fot. Zdzisław Piekut

Bożonarodzeniowa szopka wpisała się w Wigilię Oliwską, zorganizowaną przez Fundację Wspólnota Gdańska. Ponad dwie tony lodu zostały przerobione między innymi na postaci Jezusa, Maryi i Józefa, przez (jeszcze:)) młodych rzeźbiarzy z Trójmiasta. Ze względu na dodatnie temperatury Maciej Krause i Mariusz Otta wykonywali rzeźby w chłodni. Całość powstała zgodnie z projektem rzeźbiarki Ewy Topolan. Mój sentyment do rzeźbiarzy jest ogromny. Kilkakrotnie obserwowałam ich zmagania podczas Festiwalu Rzeźb z Piasku, w lutym 2008 r. dopingowałam im (między innymi synowi) podczas tworzenia kryształowych lwów na Długim Targu.

Rzeźbiarz, czyli pracownik fizyczny – zapraszam do lektury

I między innymi przez wspomniany sentyment do rzeźbiarzy, planowałam wziąć udział w uroczystym podświetleniu kryształowych (lodowych) rzeźb, ale stało się inaczej. Nie dotarłam pod Galerię Warzywniak, jednak dzięki życzliwości Zdzisława Piekuta, mogę cieszyć oczy przynajmniej zdjęciami. Do ich obejrzenia zapraszam również Państwa:)