Z okazji 750-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Wrzeszczu, Stowarzyszenie Kultura Miejska zorganizowało mieszkańcom Gdańska prawdziwą ucztę – o Wrzeszczu opowiedział Jakub Szczepański, a deserem był wrzeszczański tort.

Od lewej: Lidia Makowska, Jakub Szczepański, Katarzyna Szczepańska

Od lewej: Lidia Makowska, Jakub Szczepański, Katarzyna Szczepańska

Spotkanie odbyło się we wrzeszczańskiej Szkole Podstawowej Nr 45. To już tradycyjne miejsce spotkań miłośników Wrzeszcza – to tu właśnie, przed siedmioma laty,  rozpoczęły się „Wędrówki po Wrzeszczu”, których spiritus movens była Katarzyna Szczepańska z Komitetu Inicjatyw Społecznych (KIL). Po  zakończeniu cyklu wykładów i spacerów, ich uczestnicy wciąż tęsknili za tą fantastyczną inicjatywą.

Szczęśliwie nadszedł rok 750-lecia Wrzeszcza, a wraz z nim narodziła się nadzieja na powrót do pomysłu realizowania wędrówek. Ich pierwszą oznaką jest wykład o historii dzielnicy. Jak podczas spotkania zapowiedziała Lidia Makowska – Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny i Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, we współpracy z Fundacją Gdańską, przygotowują atrakcyjny, całoroczny program urodzinowy. Już wkrótce harmonogram będzie zaprezentowany mieszkańcom i miłośnikom Wrzeszcza.

Jakub Szczepański – architekt i miłośnik Gdańska należy do grona najchętniej słuchanych „opowiadaczy” – promotorów wiedzy o historii i architekturze Miasta. Zapraszam do wysłuchania jego opowieści o Gdańsku Wrzeszczu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8-NrxWnSs28[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2HrKBtqaa64[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YhoM5vxzarw[/youtube]

Lektura uzupełniająca:
Spacer po Wrzeszczu

O wrzeszczańskim browarze
Piękniejszy Wrzeszcz