Już niedługo osobom zainteresowanym historią i kulturą Gdańska zostaną udostępnione on-line archiwalne numery kultowych w trójmiejskim środowisku pism „30 Dni” i „Był sobie Gdańsk”. Dzięki zgodzie na upowszechnienie udzielonej przez spółkę Millenium Media (właściciela periodyków) wszystkie numery znajdą się w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

– Oba czasopisma w sposób niezwykle kompetentny opisują historię Gdańska, Sopotu i Gdyni – mówi Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która współprowadzi Bałtycką Bibliotekę Cyfrową wraz z Miejską Biblioteką Publiczną Słupsku. – W obu prezentowane są materiały rzadkie, a często unikatowe. Teraz wszystkie archiwalne numery periodyków, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie można zobaczyć i przeczytać w wersji elektronicznej.

Wszystko zaczęło się od kwartalnika „Był sobie Gdańsk” wydawanego od lipca 1997 r. do października 1998 r. W sumie ukazało się sześć numerów tego pisma. W tym czasie, a może wcześniej, narodził się pomysł wydania serii albumów przedstawiających Gdańsk i okolice przed 1945 r. o tej samej nazwie.

Duże zainteresowanie tego typu wydawnictwem sprawiło, że w jego miejsce, w  listopadzie 1998 r., pojawiło się „30 Dni”, których częstotliwość ukazywania zmieniała się na przestrzeni lat: od miesięcznika po kwartalnik.

Wart przypomnieć, że w BBC można przeczytać w wersji elektronicznej także archiwalne numery „Dziennika Bałtyckiego” do połowy lat 70. (w planach jest zamieszczenie wydań tej gazety do 2000 r.), a także wszystkie numery popularnego niegdyś miesięcznika społeczno-kulturalnego „Litery” i miesięcznika regionalnego „Pomerania”.

Komunikat Prasowy WiMBP w Gdańsku