Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. F. Mamuszki zorganizowało w miniony piątek Sesję Krajoznawczą, zatytułowaną „Franciszek Mamuszka – krajoznawca, nauczyciel, przewodnik”.

Na pierwszym planie: Marta Chełkowska i Jan Kulas

Na pierwszym planie: Marta Chełkowska i Jan Kulas

Sesja odbyła się w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Pojawiła się na nim spora reprezentacja przewodników (nie tylko pomorskich), a to gwarantowało prawdziwie rodzinną atmosferę. I tak było w rzeczywistości – „stara wiara” czuje się ze sobą znakomicie – potrafi się ze sobą bawić, ale i kształcić.

Honorowymi gośćmi spotkania byli: poseł Jan Kulas oraz Marta Chełkowska – prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz pasierbica Franciszka Mamuszki – Bożena Bethke z wnuczką Julią. Gospodarzami sesji byli: Barbara Ząbczyk-Chmielewska – Przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodnickiej i Stanisław Sikora – prezes gdańskiego oddziału PTTK.

Bożena Bethke z wnuczką

Bożena Bethke z wnuczką

W programie spotkania był odczyt Andrzeja Gordona, wiceprezesa ZG PTTK (z powodu nieobecności przeczytany przez Stanisława Sikorę) oraz arcyciekawe zestawienie obowiązkowej literatury dla każdego przewodnika, przygotowane i przedstawione przez Kazimierza Jaśkiewicza.
Z niezwykle interesującym wykładem wystąpiła Małgorzata Lisiewicz, Dyrektor Muzeum Miasta Sopotu, opowiadająca o Franciszku Mamuszce jako człowieku.

Nagrobek Mistrza

Głównym powodem, dla którego wzięłam udział w sesji była chęć wysłuchania prelekcji dotyczących Franciszka Mamuszki, ale także chęć osobistego poznania pasierbicy Mistrza – pani Bożeny, z którą od ponad roku utrzymuję kontakt telefoniczny. Tematem naszych rozmów jest stan nagrobka Mistrza i potrzeba jego wymiany, ponieważ drewniana kapliczka padła ofiara korników. Warto przypomnieć, że kapliczka zdobi miejsce spoczynku już niemal 20 lat.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Olafa Dramowicza – prezesa klubu Olivia Gdańsk, najpóźniej w listopadzie na nagrobku Mistrza, zgodnie z Jego ostatnią wolą, stanie granitowy kamień. Finansową pomoc (w razie konieczności) z ramienia Koła Przewodników zadeklarował Stanisław Sikora. Obie te okoliczności sprawiają, że… kapliczka niedługo zniknie z panoramy oliwskiego cmentarza. Trochę szkoda, ale wola Franciszka Mamuszki jest nadrzędna. Tych z Państwa, którzy chcieliby wykonać pamiątkowe zdjęcie nagrobka zachęcam do pośpiechu – wspaniała okazja nadarzy się 6 października, w dniu 20. rocznicy śmierci Mistrza…

Patronat nad sesją objęli: Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska.