Pion edukacyjno-naukowy gdańskiego Oddziału IPN w Gdańsku zaprasza na otwarcie najnowszej wystawy plenerowej poświęconej masakrze robotników w grudniu 1970 r. w Gdyni.

grudzień 1970Wystawa zostanie oficjalnie otwarta przez prezydenta Gdyni dr. Wojciecha Szczurka oraz dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN dr. Andrzeja Zawistowskiego.

Wystawa poświęcona jest tragedii, jaka rozegrała się na ulicach Gdyni 17 grudnia 1970 r. W wyniku masakry śmierć poniosło wówczas siedemnaście osób. Na wystawie tragiczna historia została opowiedziana obrazami w stylistyce plakatowej uzupełnionej o krótkie teksty historyczne. Wykorzystano także cytaty z poezji grudniowej. Hasłowe tytuły kolejnych plansz (jest ich łącznie 13), wyeksponowanie elementów graficznych, a także czytelna kompozycja tekstów napisanych przystępnym językiem powodują, że wystawa ma duże walory edukacyjne i jest skierowana przede wszystkim do młodzieży szkolnej.

Autorem koncepcji wystawy i tekstów jest dr Michał Sempołowicz, kierownik referatu edukacji historycznej w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN Gdańsk. Projekt graficzny wykonali studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Gabriela Giegiel i Aleksander Kamiński, pod opieką profesora tej uczelni, dr. hab. Sławomira Witkowskiego.

Wystawa w Gdyni prezentowana będzie do końca stycznia 2014 roku.

Tytuł: Plenerowa wystawa „Grudzień 1970 w Gdyni”
Lokalizacja: Okolice pomnika ofiar Grudnia 1970, al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Gdynia
Data rozpoczęcia: 2013-12-17
Godzina rozpoczęcia: 13:00
Data zakończenia: 2014-01-31