W poniedziałek, 7 listopada w siedzibie Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni, odbyła się promocja nowego albumu o Gdyni współczesnej, jedynego dostępnego na rynku wydawniczym w obecnej chwili.

Gdynia Cię oczekuje. Morze Cię wita

Gdynia Cię oczekuje. Morze Cię wita – promocja książki

Album Oficyny Verbi Causa, autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Jacka Dworakowskiego, ma tę dodatkową zaletę, że napisany jest również w języku angielskim. Owa dwujęzyczność czyni go doskonałą książką na prezent, a i umożliwia promocję miasta wobec zagranicznych turystów. Jak narodziła się idea albumu?

Siłą sprawczą byli sami mieszkańcy i turyści. Często mieliśmy zapytania, prośby, gdzie można kupić aktualny album o Gdyni, który pokazuje miasto, który można również wysłać za granicę, wręczyć w formie prezentu rodzinie lub partnerom handlowym. Są przepiękne albumy o Gdyni, pokazujące jej początki, rozwój, natomiast na chwilę ówczesną na rynku takiego albumu nie było. Odczuwamy wielką radość, że się udało. – opowiadała Irmina Lewoszewska z Miejskiej Informacji Turystycznej.

Gdynia Cię oczekuje. Morze Cię wita

Gdynia Cię oczekuje. Morze Cię wita

Małgorzata Sokołowska, współautorka albumu, wielokrotnie podkreślała wyjątkową rolę Patrycji Merchel-Bielskiej, Irminy Lewoszewskiej, Agaty Szparagowskiej oraz Zofii Żełajtyp, prowadzących Miejską Informację Turystyczną, nazywając je ,,mateczkami chrzestnymi’’ albumu. Autorka dziękowała również wielu osobom zaangażowanym w proces wydawniczy. Warto wspomnieć, że słowo wstępne do albumu jest autorstwa Wojciecha Szczurka, Prezydenta Gdyni, Marka Stępy, Wiceprezydenta Gdyni oraz Roberta Hirscha, miejskiego konserwatora zabytków Gdyni.

Tytuł albumu nawiązuje bezpośrednio do treści stempla pocztowego, stosowanego w międzywojniu w celach reklamowych i propagandowych przez Pocztę Polską. Warto również przypomnieć, że w roku 2015, zespół Śródmieścia Gdyni, obejmujący około 90 hektarów, został uznany za Pomnik Historii. To najwyższe krajowe wyróżnienie nadawane najważniejszym zabytkom Polski. Album ze zdjęciami Jacka Dworakowskiego nie odwołuje się jednak do przeszłości architektonicznej, ale ukazuje Gdynię dzisiejszą, choć zdjęcia zostały poddane celowemu kadrowaniu, aby uniknąć ukazania licznych reklam, wszechobecnych w Śródmieściu miasta. Czy to zabieg słuszny? Małgorzata Sokołowska tłumaczyła tę decyzję, próbą ukazania detali architektonicznych zabytków. Album o objętości ponad 170 stron, ukazuje między innymi klatki schodowe, unikalne wnętrza budynku Banku Polskiego, pieczołowicie odrestaurowane mozaiki gdyńskiego dworca. Szklane mozaiki ścienne w dworcowym gmachu głównym są akcentem niejako łączącym Gdynię z Gdańskiem. Projekt mozaik wykonała Teresa Pągowska, malarka, pedagog gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w latach 1949- 1950. Brała również udział w renowacji i dekoracji kamienic Drogi Królewskiej w Gdańsku.

Gdynia Cię oczekuje. Morze Cię wita

Gdynia Cię oczekuje. Morze Cię wita

Niewątpliwie warto sięgnąć po tę najnowszą publikację o pięknie modernistycznej Gdyni, bowiem, jak podkreślał Jacek Dworakowski:

Dzięki pracy nad albumem, poznałem lepiej Gdynię. Zobaczyłem wiele pomijanych lub nieznanych mi wcześniej detali, zobaczyłem wiele ciekawych rzeczy, a byłem dotąd przekonany, że znam to miasto bardzo dobrze. Gdynia mnie zaskoczyła.

Tekst: Dominika Ikonnikow