Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Niezwykłe gdyńskie historie” pt. „Gdyńskie dzielnice biedy. Stara Warszawa, Meksyk, Pekin i inne”.
Aktualizacja – relacja ze spotkania:
Komunikat Rzecznika Prasowego UM Gdynia:
Miasto z morza, perła modernizmu – taki obraz przedwojennej Gdyni od lat funkcjonuje w naszych umysłach. Tymczasem w drugiej połowie lat 30-tych XX wieku obok najlepszych realizacji budynków mieszkalnych znanych polskich architektów funkcjonowało ok. 2,5 tys. mieszkalnych bud i baraków niespełniających żadnych standardów mieszkaniowych.
Gnieździło się w nich ok. 30% mieszkańców – nie tylko bezrobotnych, ale także robotników portowych, drobnych handlowców, rzemieślników, marynarzy czy początkujących urzędników. Z jednej strony dzielnice biedy były siedliskiem wielu chorób, matecznikiem patologii i wylęgarnią przestępców, z drugiej zaś przystankiem i możliwością startu dla tych, którym Gdynia dawała szanse na nowe życie.
O niezwykłych miejscach odchodzących w zapomnienie opowiedzą historycy: Dariusz Małszycki – kierownik Działu Dokumentacji Historii Miasta i Portu Muzeum Miasta Gdyni i Marcin Szerle – adiunkt w Dziale Naukowo-Edukacyjnym Muzeum Miasta Gdyni. Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek – historyk i dziennikarz.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych zdjęć „Gdyńskie dzielnice biedy” (ze zbiorów m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Miasta Gdyni, Archiwum Państwowego w Gdańsku ), która w bibliotece na Obłużu prezentowana będzie do 13 marca.
Wstęp wolny.
Spotkanie to część projektu „Obłuże kulturalne, twórcze, przyjazne”, którego organizatorami są Rada Dzielnicy Obłuże i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni. Realizowany jest w ramach konkursu „Kultura w dzielnicy” i otrzymał dotację Miasta Gdyni. Projekt ma na celu integrację mieszkańców Obłuża i aktywne włączenie ich w działania o charakterze kulturalnym i społecznym – poprzez organizację warsztatów, zajęć i spotkań.
Tytuł: Gdyńskie dzielnice biedy. Stara Warszawa, Meksyk, Pekin i inne
Lokalizacja: Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (Obłuże) , ul. Boisko 6
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Data: 2012-03-01
zapraszamy 😉 zaprezentowane zostaną nieznane zdjęcia Gdyni 😉
kto nie był – może obejrzeć – relacja z Gdyńskich dzielnic biedy, którą zrobiła polnocna.tv
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1sdODit216g#!
Witam.
Wykład jak dla mnie troche „po łebkach” ale zdjecia na wystawie bardzo interesujace,jest jakas mozliwosc znalezienia ich w internecie w jakiejs sensownej jakosci?Albo hm zeskanowania dla zwykłego zjadacza chleba?Urodziłem sie na Obłuzu i bardzo interesuje mnie ten rejon szczególnie fotografie do 1970 czyli do budowy wielkopłytowej.
Pozdrawiam i dziekuje.
Panie Robercie, wysłałam Pana pytanie do organizatorów;)
Wszystkie zdjęcia zawarte w pokazie, podobnie jak znaczna część wykorzystana na wystawie, pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. W formie cyfrowej nie są umieszczone w internecie, jednak MMG udostępnia je zainteresowanym w swojej siedzibie głównej, przy ul. Zawiszy Czarnego 1. Panu Robertowi oraz wszystkim pasjonatom tematu podpowiadam kontakt z p. Dariuszem Małszyckim, kierownikiem Działu Dokumentacji Historii Miasta i Portu MMG, równocześnie opiekunem zbioru fotografii (58 6620928, [email protected]). Najlepiej zadzwonić i umówić się na spotkanie oraz przygotować pismo z prośbą o udostępnienie zbiorów, kierowane do Dyrektor MMG p. Dagmary Płaza-Opackiej.
Zapraszamy!
Co do zdjęć to biblioteka nie ma prawa umieszczać ich w Internecie, gdyż nie jest ich właścicielem. Polecam po prostu zwiedzić wystawę tychże fotek – do połowy kwietnia będzie ona prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 18 , na ul. Kartuskiej 20 – Gdynia Chylonia.