W ramach spotkań „Kultura dawnego Gdańska”, Marcin Szerle wygłosił w Domu Uphagena wykład dotyczący ochrony zdrowia w okresie międzywojennym w Gdańsku i w Gdyni.
W czasie wykładu dr Marcin Szerle podjął próbę zestawienia, tworzonego w międzywojniu od podstaw, systemu ochrony zdrowia w Gdyni, z tym funkcjonującym w Wolnym Mieście Gdańsku, a opartym na wielowiekowych tradycjach i doświadczeniach. Autor ukazał występujące podobieństwa i różnice między przyjętymi rozwiązaniami w zakresie lecznictwa oraz przybliżył wzajemne powiązania między tymi miastami.
Dr Marcin Szerle – gdynianin z urodzenia i zamieszkania, silnie związany z całym Trójmiastem. Historyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (specjalizacja muzealnictwo), na której to uczelni uzyskał stopień doktora w zakresie historii Polski XX wieku. Od przeszło dekady zajmuje się problematyką społeczną międzywojennej Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony zdrowia. Podejmuje także m. in. wątki przebiegu ruchów migracyjnych w okresie II RP.
Pracownik merytoryczny Muzeum Emigracji w Gdyni, wcześniej długoletni edukator w Muzeum Miasta Gdyni. Autor kilkunastu publikacji naukowych, w tym z zakresu muzealnictwa. Członek Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Przewodnik turystyczny po Gdańsku, Sopocie i Gdyni, ukierunkowany na architekturę modernizmu.
Zapraszam do wysłuchania wykładu:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nmPcp-K9ueA[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dGjtUiQfhoE[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IGDUC4AoedE[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2uLm70vJNys[/youtube]
Brak komentarza