Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Niezwykłe gdyńskie historie” pt. „Gdyńskie dzielnice biedy. Stara Warszawa, Meksyk, Pekin i inne”.

Aktualizacja – relacja ze spotkania:

Gdyńskie dzielnice biedy 

Komunikat Rzecznika Prasowego UM Gdynia:

Miasto z morza, perła modernizmu – taki obraz przedwojennej Gdyni od lat funkcjonuje w naszych umysłach. Tymczasem w drugiej połowie lat 30-tych XX wieku obok najlepszych realizacji budynków mieszkalnych znanych polskich architektów funkcjonowało ok. 2,5 tys. mieszkalnych bud i baraków niespełniających żadnych standardów mieszkaniowych.

Gnieździło się w nich ok. 30% mieszkańców – nie tylko bezrobotnych, ale także robotników portowych, drobnych handlowców, rzemieślników, marynarzy czy początkujących urzędników. Z jednej strony dzielnice biedy były siedliskiem wielu chorób, matecznikiem patologii i wylęgarnią przestępców, z drugiej zaś przystankiem i możliwością startu dla tych, którym Gdynia dawała szanse na nowe życie.

O niezwykłych miejscach odchodzących w zapomnienie opowiedzą historycy: Dariusz Małszycki – kierownik Działu Dokumentacji Historii Miasta i Portu Muzeum Miasta Gdyni i Marcin Szerle – adiunkt w Dziale Naukowo-Edukacyjnym Muzeum Miasta Gdyni. Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek – historyk i dziennikarz.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych zdjęć „Gdyńskie dzielnice biedy” (ze zbiorów m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Miasta Gdyni, Archiwum Państwowego w Gdańsku ), która w bibliotece na Obłużu prezentowana będzie do 13 marca.
Wstęp wolny.

Spotkanie to część projektu „Obłuże kulturalne, twórcze, przyjazne”, którego organizatorami są Rada Dzielnicy Obłuże i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni. Realizowany jest w ramach konkursu „Kultura w dzielnicy” i otrzymał dotację Miasta Gdyni. Projekt ma na celu integrację mieszkańców Obłuża i aktywne włączenie ich w działania o charakterze kulturalnym i społecznym – poprzez organizację warsztatów, zajęć i spotkań.

Tytuł: Gdyńskie dzielnice biedy. Stara Warszawa, Meksyk, Pekin i inne
Lokalizacja: Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (Obłuże) , ul. Boisko 6
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Data: 2012-03-01