Gdyńska Galeria Klif zainaugurowała współpracę z Muzeum Miasta Gdyni. Pierwszym owocem kooperacji jest wystawa historycznych zdjęć miasta – „Na styku morza i lądu”.

Dariusz Małszycki opowiada o pierwszych latach Gdyni

Dariusz Małszycki opowiada o pierwszych latach Gdyni

Wystawa archiwalnych zdjęć wpisuje się w program obchodów 93. urodzin miasta. Skąd pomysł na wystawę w galerii handlowej?

– Galerie handlowe nie wydają się oczywistym miejscem do prezentowania wystaw stworzonych przez profesjonalnych muzealników i historyków. Ale to błąd, gdyż Klif jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Dlaczego więc nie wyjść poza mury muzeum, do którego wiele z tych osób być może nigdy nie trafi? – odpowiada Agata Abramowicz – Zastępca Dyrektora Muzeum Miasta Gdyni. 

I rzeczywiście – zgodnie z najnowszymi tendencjami wydarzenia kulturalne coraz częściej uatrakcyjniają ofertę centrów handlowych. Galeria Klif, dzięki przystępnie podanej historii Gdyni pragnie zachęcić swoich klientów do bliższego poznania miasta, a „miasto z morza i marzeń” jest przecież tego warte!

Gdynia zdaniem blogerów

Wernisaż wystawy odbył się w piątek 8 lutego. Gospodyniami wydarzenia były: Mariola Rogóż – Dyrektor Galerii Klif, Agata Abramowicz oraz Alina Geniusz-Siuchnińska PR Manager z firmy inn|tu. Ogromną atrakcją uroczystości było kuratorskie oprowadzanie po wystawie przez jej twórcę Dariusza Małszyckiego z  Działu Dokumentacji Historii Miasta i Portu Muzeum Miasta Gdyni. Muzealnik uzupełniał opisy fotografii, a narracji uważnie przysłuchiwał się znany miłośnik Gdyni – Sławomir Kitowski, który również swoją wiedzą o mieście chętnie dzielił się z licznie zebranymi gośćmi.

Wystawa „Na styku morza i lądu” prezentuje trzydzieści fotografii. Jak na wstępie podkreśliła Agata Abramowicz, Gdynia ma to szczęście, że powstała już po narodzinach fotografii, dzięki czemu jej dzieje od pierwszych dni są bogato udokumentowane. Większość zdjęć to panoramy za Kamiennej Góry i Działek Leśnych, ale jest też parę ujęć od strony morza. 

Mnie najbardziej zauroczyło zdjęcie Romana Morawskiego przedstawiające panoramę Gdyni z początku lat 20. XX wieku. Widać na nim zabudowania najstarszej ulicy w mieście – ulicy Starowiejskiej, ulicę Kuracyjną (obecnie 10 Lutego) oraz drewniane molo spacerowe. 

Wystawa pokazuje rozwój miasta od momentu rozpoczęcia budowy portu, kiedy Gdynia była wioską zamieszkałą przez około 1200 mieszkańców – do 1938 r., w którym liczba mieszkańców zwiększyła się do 120 tysięcy.

Archiwalne zdjęcia między innymi pokazują: kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny przy ul. Świętojańskiej, budowę portu wewnętrznego i portu zewnętrznego z Molem Węglowym, Łuszczarnię Ryżu, siedzibę Państwowego Banku Rolnego i Sądu Okręgowego, Molo Południowe i Stację Morską (dzisiaj mieści się w niej Akwarium Gdyńskie), plażę z łazienkami i drewnianym molo w 1934 roku przeniesionym do Orłowa, Budynek Dworca Morskiego, a wyczulone oko dostrzeże na morzu statek „Lwów”.

Uprzedzam Państwa pytanie o to, czy zrobiłam zdjęcia wszystkich fotografii i czym mogłabym je załączyć. Oczywiście stworzyłam takie archiwum, ale zapewniam, że smakowanie Gdyni w… Gdyni – jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Wystawę można oglądać do 15 marca 2019 r.

Na wystawę zapraszają: (od lewej) Mariola Rogóż, Alina Geniusz-Siuchnińska, Agata Abramowicz

Na wystawę zapraszają: (od lewej) Mariola Rogóż, Alina Geniusz-Siuchnińska, Agata Abramowicz

10 lutego o godz. 13 zapraszam na iBedekerowy spacer z przewodnikiem wzdłuż najstarszej ulicy w Gdyni