Sobota, 7 września, to dla ponad sześciuset miejscowości w Polsce dzień czytania utworów Aleksandra Fredry. Narodowe Czytanie Fredry zainaugurował w Warszawie Prezydent Bronisław Komorowski. W Gdańsku spotkanie z twórczością wielkiego komediopisarza odbyło się na przedprożu Filii Gdańskiej WiMBP.

Narodowe Czytanie Fredry w GdańskuNarodowe Czytanie Fredry w Gdańsku rozpoczęło się tuż po południu, na najpiękniejszej uliczce Gdańska – Mariackiej. Impreza została zorganizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Dyrektor biblioteki Paweł Braun oraz Paweł Radziszewski, Natalia Gromow, Barbara Blacharska, Paulina Giemza, Jan Piasecki-Hlousek i Zbigniew Walczak podeszli do tematu niezwykle profesjonalnie, nawet załatwili wymarzoną, słoneczną pogodę:)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RTVwF0pzGmw[/youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lXBbmEUKt-s[/youtube]

Czytanie, wyreżyserowane przez aktora Floriana Staniewskiego, rozpoczęły uczennice XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Młode recytatorki przygotował do występów nauczyciel historii i pasjonat teatru – Robert Cyrta. Dziewczyny czytały fragmenty „Ślubów panieńskich”.

W drugiej części wystąpili gdańszczanie zaproszeni do czytania przez WiMBP w Gdańsku. Strofy napisane przez Fredrę czytali:

Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska
Anna Czekanowicz – Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury
Marek Bumblis – Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Gdańska
Barbara Piórkowska – poetka, pisarka
Hanna Cygler – pisarka
Bożena Olechnowicz – dziennikarka TVP Gdańsk
Wojciech Boros – poeta, prezes SPP
Piotr Szczepański – poeta
Lawrence Okey Ugwu – dyrektor NCK
Elwira Twardowska – wieloletnia kierowniczka Plamy GAK
Marzena Bakowska – dziennikarka Radia Gdańsk
Adam Koperkiewicz – Dyrektor MHMG
Adam Orzechowski – Dyrektor – Teatru Wybrzeże
Paweł Braun – Dyrektor WiMBP w Gdańsku
Zofia Gołub-Kowalska – kierownik Filii nr 43 WiMBP w Gdańsku
Michał Juszczakiewicz – aktor
oraz ja, niżej podpisana – Ewa Kowalska

W ocenie wszystkich uczestników Narodowego Czytania Fredry wspólne czytanie to nie tylko znakomita zabawa, ale przede wszystkim kapitalna forma przypomnienia twórczości znakomitego polskiego komediopisarza.

Dziękuję organizatorom za zaproszenie mnie do udziału w imprezie, a „współczytaczom” za świetną zabawę:)

Tekst: Ewa Kowalska
Zdjęcia: Kamil Zwięgeła