Niespodziankę miłośnikom dalekiej i bliższej historii Gdańska zgotowali pracownicy Działu Regionalnego z wojewódzkiej biblioteki w Gdańsku:  w internecie, we współprowadzonej przez nich Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej (www.bibliotekacyfrowa.eu), można już przeglądać numery czasopisma „30 Dni” z 2012 i 2013 r. Ich digitalizacja – jak i digitalizacja numerów z lat wcześniejszych, a także periodyku „Był sobie Gdańsk” – była możliwa dzięki formalnej zgodzie udzielonej przez wydawcę.

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

– I za to jesteśmy bardzo wdzięczni panu Grzegorzowi Fortunie – mówi kustosz Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego. – I jeszcze Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które od lat wspiera finansowo naszą działalność digitalizacyjną. Dzięki tej pomocy w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej można również czytać archiwalne numery „Dziennika Bałtyckiego”. Obecnie umieszczamy w niej numery waszej gazety z 1982 r. Przed nami więc jeszcze sporo pracy.

Bibliotekarze z gdańska mają nadzieję, że już wkrótce – dzięki współpracy z biblioteką uniwersytecką – uda się im zamieścić roczniki „Dziennika Bałtyckiego” z lat 40. XX w., których biblioteka wojewódzka w swoich zbiorach nie posiada

Publikacje w bibliotece cyfrowej udostępniane są w formacie DjVu. Do przeglądania takich plików potrzebna jest specjalna przeglądarka, którą bezpłatnie można  ściągnąć z internetu.

(justa)