W pierwszą, styczniową niedzielę 2015 r., wielu mieszkańców Trójmiasta wybrało się na spacer. My udaliśmy się do Gdyni Orłowa, a celem naszej wędrówki okazał się dawny Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy „Zdrowie”.

Dawny Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy "Zdrowie"

Gdynia Orłowo zatętniła życiem – jak to zwykle przy pięknej pogodzie bywa. Wielkie zainteresowanie budził, obmywany przez wody zatoki, orłowski klif. Wspinając się schodami wzdłuż jego zbocza… skorzystaliśmy z zaproszenia, czyli dziury w płocie, ogradzającego teren dawnego Domu Profilaktyczno-Wypoczynkowego „Zdrowie”.

Już kilka lat temu czytałam, że w jego miejscu ma powstać sześciokondygnacyjny, luksusowy hotel ze SPA, a warunkiem rozpoczęcia prac rozbiórkowych dawnego obiektu (i budowy nowego) miała być zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy, umożliwiająca poszerzenie ulicy Zacisznej, a tym samym wjazd ciężkiego sprzętu budowlanego. Jak podawało www.trojmiasto.pl, plan miał być uchwalony w połowie 2013 r. Czy Państwo wiedzą jakie są jego losy (tego planu)?

Tymczasem jednak, w miejscu luksusów zastaliśmy tzw. menelnię – śmieci, walające się butelki i puszki po piwie, wulgaryzmy wypisane na odpadającym tynku ścian. Obecnemu stanowi rzeczy przyglądaliśmy się dzisiaj nie tylko my, a wszystkim cisnęło się na usta – „jak to możliwe, że tak fantastyczne miejsce się marnuje?”
Z przykrością zapraszam do obejrzenia zdjęć, pokazujących to, co zostało z bardzo modnego (w swoim czasie) miejsca w Orłowie.

PS. Na niczym nie zabezpieczony teren dawnego domu wypoczynkowego można bez problemu dojść od strony ul. Zacisznej, ale dziura w płocie zawsze jest bardziej ekscytująca:)

A tak prezentował się dzisiaj orłowski klif – dużo bardziej romantycznie:)