Gdańskie Miniatury – projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej ułatwia młodym mieszkańcom miasta poznawanie jego tajemnic. Dzięki realizowanej przez Instytut Kultury Miejskiej idei, uczniowie i uczennice spacerowali z licencjonowaną przewodniczką uliczkami Głównego i Starego Miasto oraz Starego Przedmieścia. Z nadejściem wiosny przeszedł czas na wędrówkę po nadmorskiej dzielnicy Brzeźno.

Większości gdańszczan Brzeźno kojarzy się z urokliwą plażą, ale rzadko kto wie, że tu właśnie powstało pierwsze kąpielisko morskie na gdańskim wybrzeżu. Była to zasługa między innymi ojca Sopotu – Jerzego Haffnera. O tym, jaki los spotkał wypoczynkową infrastrukturę – molo, muszlę koncertową, halę brzegową, ogród i łazienki – opowie uczestnikom spaceru licencjonowana przewodniczka miejska – Ewa Czerwińska. Jej opowieść opartą na historycznych faktach związanych z dzielnicą, ubarwią legendy – a to o brzeźnieńskich krasnalach; a to o rybaku, który mógł zostać bogaczem; a to o diable wzburzającym Morze Bałtyckie; czy to o przekazywanej z pokolenia na pokolenie tajemnicy mieszkańców tej rybackiej przed wiekami osady.

Zapraszamy do zabawy i wspólnego poznawania miasta dzieci i młodzież z gdańskich szkół, a rodziców i nauczycieli zachęcamy nauczycieli do zainteresowania się projektem Gdańskie Miniatury – link.

Najbliższy spacer z iBedekerem śladami brzeźnieńskich legend i tajemnic odbędzie się 21 maja 2012 r.

Chętnych prosimy o zgłoszenia do dnia 13 maja (niedziela) z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej, klasy, ilości uczestników, wybranej godziny oraz telefonu komórkowego i nazwisk osób, które będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży, na adres e-mail [email protected]

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

Gdańskie Miniatury – Osiek
Gdańskie Miniatury – wzdłuż brzegu Motławy
Gdańskie Miniatury – Główne Miasto
Gdańskie Miniatury – Stare Miasto
Gdańskie Miniatury – Stare Przedmieście