Gdańskie Miniatury zaczynają na stałe wpisywać się w kalendarzu zajęć uczniów gdańskich szkół. Kolejna grupa ponad stu uczennic i uczniów, w poszukiwaniu gdańskich legend, spacerowała ulicami miasta.

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, zainicjowany przez miejską instytucję kultury – Gdańsk 2016. Skierowany jest do uczniów gdańskich szkół, którzy podczas spacerów z licencjonowanym przewodnikiem poznają legendy związane z Gdańskiem. Merytorycznym przygotowaniem tras spaceru zajmuje się historyk Krzysztof Murawski, o szatę graficzną mapek dba Agata Graban, a w roli cicerone występuje Ewa Czerwińska. Raz w miesiącu odbywa się cykl trzech godzinnych spacerów połączonych z grą miejską.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QppeaUR3ClY[/youtube]

Mnogość legend związanych z Głównym Miastem sprawiła, że styczniowe zwiedzanie było nieco dłuższe niż zazwyczaj i ograniczyło się do dwóch grup. Młodzież spotkała się u stóp Wieży Więziennej, przy której usłyszała o roli tej budowli na przestrzeni wieków. Dzisiaj, mieści się w niej Muzeum Bursztynu, ale przed wiekami była miejscem kaźni. Było to pretekstem do przedstawieniu zgromadzonym osobom aspektu praw człowieka. W 1989 roku Polska podpisała międzynarodową umowę zabraniająca torturowania ludzi, a od 1945 roku dzień 18 czerwca jest poświęcony ofiarom męczeństwa.

Spacer rozpoczęty nieco ponurym akcentem wiódł przez Targ Drzewny, ul. Piwną, kolejnymi Groblami do ul. U Furty, gdzie młodzież poznała historię dwojga staruszków, których figury zdobią portal wejściowy do kamienicy. Opowieść o pięknej fasadzie Złotej Kamienicy zakończyła mocno mroźny spacer naznaczony kajdanami, ściętą głową Kozaka, kasztankiem wyglądającym z okna na strychu i rzeźbami wykonanymi przez włoskich mistrzów.

Ze względu na ferie zimowe, w lutym spacer z cyklu Gdańskie Miniatury nie odbędzie się, ale już w marcu na dzieci i młodzież czeka kolejna porcja legend i przygody.

O spacerze pisze Julia Kalinowska z Gimnazjum nr 33
O spacerze pisze Marta Dworakowska z Gimnazjum nr 19

Firmy, instytucje i osoby prywatne zainteresowane sponsorowaniem spacerów dla dzieci i młodzieży z gdańskich szkół prosimy o kontakt: Anna Urbańczyk – [email protected], Ewa Kowalska – [email protected]

Gdańsk 2016 mieszkańcom Gdańska