Przez lata zapomniana, a najstarsza dzielnica Gdańska – Osiek, zaczyna być coraz bardziej rozpoznawalna. Dzięki kwietniowej edycji spacerów Gdańskie Miniatury nie jest już obca uczniom i uczennicom gdańskich szkół, biorącym udział w wędrówkach z przewodnikiem.

Gdańskie Miniatury – cykl spacerów po Gdańsku skierowanych do dzieci i młodzieży, to marka na stałe wpisana do kalendarza gdańskich szkół, pragnących szerzyć wśród uczennic i uczniów wiedzę o tzw. małej ojczyźnie.

W kwietniowej wędrówce po Osieku i najbliższej okolicy wzięły udział:

Szkoła Podstawowej nr 23 w Gdańsku – kl. Va (opiekunki Aleksandra Stola, Ewa Białasiewicz)
Szkoła Podstawowa nr 16 w Gdańsku – klasa IIa (opiekunki Edyta Białecka i Katarzyna Pytel)
Gimnazjum nr 33 w Gdańsku – klasa Ib (opiekunki Jolanta Zawada i Danuta Kwieciak)
Akademickie Liceum Ogólnokształcące LINGWISTA – klasa IIa i IIb (opiekunowie Jakub Gaweł i Kinga Pokojska)
Milenka Chuk z Akademii Gdańskich Lwiątek i Magdalena Chuk
Szkoła Podstawowa nr 4 w Gdańsku (opiekunki Jolanta Kurowska i Katarzyna Nowopolska)
Szkoła Podstawowa w Baninie (opiekunki Katarzyna Burdzanowska i Grażyna Żołnowska

Przewodniczka Ewa Czerwińska opowiadała o Osieku i okolicach głównie przez pryzmat legend. Wśród najmłodszych uczestników i uczestniczek największe wzruszenie wywołała legenda o rybaku Kramsie i rusałce Radunicy. Oboje przeżyli razem wiele pięknych lat, lecz z powodu złamania przysięgi danej małżonce, rybak zmarł samotny i nieszczęśliwy. Ci, którzy nie mieli okazji wysłuchać legend z ust cicerone, mogą je znaleźć na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.
Ale Osiek to nie tylko bajki i legendy. To również okrutna historia związana z rozpoczęciem II wojny światowej i prawdziwa opowieść o dziesięcioletniej dziewczynce Erwince Barzychowskiej, najmłodszej ofierze ataku hitlerowców na Pocztę Polską.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=T0DN2SOxFEI[/youtube]

Nieodłącznym elementem Gdańskich Miniatur jest ostatnio losowanie gadżetów i upominków.  Tym razem radość dzieciom i młodzieży sprawili: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Centrum Hewelianum, zegarmistrz z ul. Długiej, firma Prywatna Promocja Trójmiasta i Instytut Kultury Miejskiej. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy, przesyłając uśmiech od gdańskich uczniów.

Następny spacer już maju. Zapraszamy szkoły do udziału w projekcie, a gdańskie firmy do sponsorowania tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Szczególne podziękowania składam Magdzie Kolińskiej z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego LINGWISTA. Dziękuję za uczciwość:) Ewa Kowalska