Kałuża – temat powszedni i wydawałoby się błahy. O tym jednak, jak bywa dokuczliwy, mogli się przekonać mieszkańcy Gdańska Kiełpina Górnego. Przez kilka lat w deszczowym okresie kałuża utrudniała normalne funkcjonowanie i psuła nerwy. Dzisiaj, po długich staraniach – wyzionęła ducha.

Sprawę opisałam dziesięć dni temu w tekście „Kiełpino Górne, kałuża i Inżynier Miasta Gdańska„. Niestety, interwencja u Dyżurnego Inżyniera Miasta nie przynosiła pożądanego skutku. Radni Osiedla Kokoszki i Radni Miasta Gdańska z Okręgu Wyborczego nr 3 solidarnie milczeli. Czyżby wszyscy wyjechali na urlop?
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, zapewne wobec ważniejszych spraw, również zlekceważył  moje zgłoszenie. Cóż było robić? Sprawę obróciłam w żart, ogłaszając…

Konkurs na kładkę (przez kałużę) w Gdańsku

Chęć udziału w konkursie zgłosiło dotychczas 37 Czytelników iBedekera, którym poczucie humoru nie jest obce. Wśród chętnych do zabawy widzę również Radnych Miasta Gdańska. Brawo Panowie i Panie:)!
Od dzisiaj konkurs na kładkę nabiera charakteru symbolu – symbolu dotyczącego setek innych kałuż w Trójmieście, które można zlikwidować odrobiną dobrej woli stosownych służb. Zabawa trwa dalej:)!

Śmierć kałuży

Na mój apel odezwał się dyrektor Gdańskich Melioracji – Andrzej Chudziak, prywatnie mój znajomy z okresu studiów na PG, czego ukrywać nie będę:) Dzisiaj, bladym świtem pojawił się na miejscu wraz z ekipą remontową, która w ciągu 90 minut udrożniła odpływ z kratki ulicznej do studni chłonnej, zbudowanej przed laty na prywatnym terenie (bez zgody właściciela); opróżniła kolejną studnię umiejscowioną w jezdni i wstępnie uporządkowała teren. Wstępnie, bo ilość nagromadzonego błota wymaga użycia specjalistycznego sprzętu do sprzątania ulic. Nie omieszkałam zadzwonić w tej sprawie do Inżyniera Miasta.

Serdecznie w tym miejscu dziękuję Andrzejowi Chudziakowi. Warto dodać, że obsługa dróg nie posiadających kanalizacji burzowej nie należy do obowiązków Gdańskich Melioracji lecz Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Ot, kwestia życzliwości:)

Co dalej?

Udrożnienie zapchanych studzienek oczywiście rozwiązuje sprawę jedynie doraźnie. Potrzebna jest gruntowna przebudowa systemu odbioru wody w niecce, którą przebiega jezdnia. W opinii sąsiadów, którzy zebrali się dzisiaj nad umierającą kałużą, przez trzy lata będzie tu można przejść suchą stopa. To doskonały okres czasu na przebudzenie się radnych lub ich… wymianę:)

Aktualizacja: Po pierwszym deszczu

Po pierwszym deszczu (dwie godziny po oczyszczeniu studzienek), zgodnie z przewidywaniami fachowców, po zachodniej stronie jezdni… utworzyła się kałuża. Powód? Kiedy budowano jezdnię budowlańcom najwyraźniej przechyliła się nieco poziomica. Zamiast zrobić spadek rury ze zbiornika zbierającego wodę do studni chłonnej, oni zrobili dokładnie odwrotnie. Pomylili się. Po prostu:)