Znany większości miłośników Gdańska prof. Jakub Szczepański został zaproszony przez organizatorów cyklu wykładów „Politechnika Otwarta” do wygłoszenia prelekcji o najbliższym otoczeniu uczelni. Czy to osoba prelegenta, czy fascynujący temat – dość powiedzieć, że słuchaczy na spotkaniu pojawiła się ogromna liczba.

Politechnika Otwarta

Od lewej: Waldemar Wardencki i Jakub Szczepański

Na wykład „Historia i teraźniejszość otoczenia Politechniki Gdańskiej” czekałam z wielką niecierpliwością z dwóch powodów – merytorycznego i emocjonalnego. Od pierwszych dni życia jestem związana z uczelnią rodzinnie i emocjonalnie, więc korzystam z każdej okazji do wizyty w tak przyjaznych mi murach, a wiedza i osobowość Jakuba (jesteśmy „na ty”, więc pozwolę sobie na taką bezpośredniość) działa jak magnes. Sądząc po ponad stu pięćdziesięciu zajętych krzesłach – nie tylko na mnie tak działa:)
Spotkanie prowadził współorganizator „Politechniki Otwartej” – prof. Waldemar Wardencki. Gospodarz w kilku słowach nakreślił sylwetkę prelegenta i oddał mu głos:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MHjDjPybVHM[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SkC-gWR9PC0[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g6M-8PSgMDI[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WUF7seY_TLU[/youtube]

Lektura uzupełniająca:

Zdzisław Sikorski, czyli mój Tata
Ryszard Skarżyński – inżynier humanista
W poszukiwaniu cienia profesora Tilgnera
Kobiety Politechniki Gdańskiej
Wiesław Czabański o wieży zegarowej
Politechnika Otwarta – Anna Perz i Biskupiej Górce

Jubileusz 110-lecia Politechniki Gdańskiej
Dolina Królewska – spacer z Aleksandrem Masłowskim

Wrzeszcz – spacer z Jakubem Szczepańskim
Własna Strzecha masonów – Aleksander Masłowski

Wykłady „Politechnika Otwarta” zainicjował prof. Eligiusz Mieloszyk. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, a ich tematyka jest niebywale szeroka – od muzyki, poprzez historię i architekturę po wybuchy jądrowe.