W kwietniowej edycji cyklu Gdańskie Miniatury, młodzież biorąca udział w spacerach, zawędrowała na teren campusu Politechniki Gdańskiej, aby tam usłyszeć historie kobiet związanych z tą uczelnią.

Gdańskie MiniaturySpacer po terenie najstarszej w Gdańsku uczelni był z wielu względów niezwykły. Przede wszystkim towarzyszyło nam słońce i tak długo wyczekiwane ciepło. Owszem, aura sprawiała, że uczestnicy i uczestnicy momentami odpływali myślami w kierunku błogiego lenistwa na plaży, ale niezwykłe otoczenie pozwalało chłonąć opowieści o kobietach, których losy splatały się z wiekowymi murami.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vIACex3oIMM[/youtube]

Poczuliśmy się podczas spaceru niezwykle również z powodu gościnności, z jaką spotkaliśmy się w campusie. Każdą z przybyłych grup witał Kornel Grunwald z Działu Promocji Politechniki Gdańskiej i zapraszał do wnętrza Gmachu Głównego, gdzie mogliśmy obejrzeć między innymi Salę Senatu oraz dziedziniec im. Jana Heweliusza, ozdobiony wahadłem Foucaulta. Towarzyszyły nam też dwie stacje telewizyjne – Pomorska.TV i uczelniana Platon.Tv.

Przewodniczka Ewa Czerwińska opowiadała historie kobiet, które spędziły część swojego życia w murach najstarszej w Gdańsku uczelni. Z Gmachem Głównym związane są postaci Mirjam Braude i Marianny Sankiewicz, Wydział  Chemiczny to Gabriela Poznańska i Małgorzata Wrocławska oraz pierwsza na uczelni kobieta z tytułem profesora – Wanda Szczepuła. Najmłodszą bohaterką spotkania z kobietami nauki była Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na jachcie „Mazurek” samotnie opłynęła ziemię.
Losy tych niezwykłych kobiet opisał historyk, nauczyciel z Gdańska – Krzysztof Murawskiwww.ikm.gda.pl

Za wspólną wędrówkę dziękujemy uczniom i uczennicom z Liceum Zespołu  Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rumi, Szkoły Podstawowej Nr 65, Gimnazjum nr 18, VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Grupie Miłośników Gdańska z Gimnazjum Nr 19 oraz Milence Chuk z Gdańskich Lwiątek.

Zobacz także relację na Pomorska.TV
Kobiety Nauki

Na następne spotkanie Instytut Kultury Miejskiej i iBedeker zapraszają już w maju:)