Wtorek – trzeci dzień Urodzin Jana Heweliusza i Święta Gdańskiej Nauki. Mroźną, ale słoneczną pogodę postanowiłam wykorzystać do bliższego poznania wystawy plenerowej „Gdańska Nauka – nie tylko Jan Heweliusz”.

Urodziny Jana Heweliusza

Zorganizowana przez Bibliotekę Gdańską PAN plenerowa „Gdańska Nauka – nie tylko Jan Heweliusz” została otwarta pierwszego dnia Urodzin Jana Heweliusza. Jej udostępnienie mieszkańcom i turystom pokryło się ze spacerami śladami astronoma, toteż zabrakło mi czasu na przyjrzenie się tablicom ustawionym wzdłuż kanału Raduni, na zieleńcu koło pomnika Jana Heweliusza.

Wspomniana, przyjemna pogoda nie tylko mnie zachęciła do zatrzymania się przy planszach opisujących dzieje gdańskiej nauki i sylwetek z nią związanych. Piotr Krüger, Jan Adam Kulmus, Jakub Teodor Klein, Jakub Breyne, Reinhold Curicke – nie są to nazwiska powszechnie znane mieszkańcom Gdańska, tym cenniejsza jest inicjatywa Biblioteki Gdańskiej PAN, przybliżająca postaci, które tworzyły wielkość grodu nad Motławą.

Czego wystawie brakuje? Informacji do kiedy będzie dostępna. Widoczna na zdjęciu mieszkanka Gdańska, trochę się skarżyła:

– Już mocno zmarzłam, a chciałabym wszystko przeczytać, bo informacje są szalenie interesujące. Boję się jednak, że jutro już wystawy tu nie będzie….

Będzie. Wystawę można oglądać do końca Święta Gdańskiej Nauki, czyli do 28 stycznia 2014 r. (a może i kilka dni dłużej:))

PREZENT. Osoby, które na adres [email protected] przyślą (do publikacji na iBedekerze) własnoręcznie zrobione zdjęcie wystawy – otrzymają w prezencie komiks wydany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku – „Uczeń Heweliusza

Zdjęcia Użytkowników, premiowane komiksem – dziękuję:)

Organizatorami Urodzin Jana Heweliusza jest Fundacja Gdańska i Miasto Gdańsk, a inicjatywę wsparły finansowo grupy Lotos i Energa.

Urodziny Jana Heweliusza – lektura uzupełniająca
19 stycznia 2014 r.
20 stycznia 2014 r.

Miasto Gdańsk

Lotos

Energa