Trwają Urodziny Jana Heweliusza połączone ze Świętem Gdańskiej Nauki. Z tej okazji na dziedzińcu im. Jana Heweliusza Politechniki Gdańskiej odbył się wykład poświęcony gdańskim tradycjom piwnym. O browarnictwie opowiadał Aleksander Masłowski.

Urodziny Jana Heweliusza

Dziedziniec im. Jana Heweliusza na Politechnice Gdańskiej / Fot. Tadeusz Szczęsny

Kiedy w Gdańsku pojawiło się pierwsze piwo, którzy browarnicy zapisali się na kartach historii, dzięki komu browarnik Jan Heweliusz mógł rozwijać swoje zainteresowania astronomią, na czym polega produkcja piwa i jakie jego gatunki produkowano w dawnym Gdańsku – o tym wszystkim ponad siedemdziesięcioosobowej grupie słuchaczy opowiadał Aleksander Masłowski. Pasjonaci Gdańska i browarnictwa, którzy pojawili się na wykładzie, poznali piwną topografię grodu nad Motławą i historię najbardziej znanych browarów, po których dzisiaj pozostało niewiele śladów. Szczyptę nadziei na powrót Gdańska do browarniczych tradycji dają powstające od 2008 r. minibrowary.

– Czyli ta sytuacja piwna chyba zmierza w Gdańsku do właściwego stanu – podsumował prelegent i zakończył spotkanie gdańskim powiedzeniem – Danziger Bier ist stärker als der Ochsen vier, czyli  – „Gdańskie piwo mocniejsze jest od czterech wołów”.

Wykład odbył się na Politechnice Gdańskiej, na dziedzińcu im. Jana Heweliusza. Dla wielu gości był to pierwszy kontakt z tym niezwykłym miejscem. Serdecznie dziękuję Panu Rektorowi Henrykowi Krawczykowi, Kanclerzowi Markowi Tłokowi oraz Senatorowi Edmundowi Wittbrodtowi za możliwość przeprowadzenia wykładu w tak wspaniałym otoczeniu.

Zapraszam do wysłuchania fragmentów godzinnego wykładu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CZNFPhrQ7Sg[/youtube]

Urodziny Jana Heweliusza i Święto Gdańskiej Nauki organizuje Fundacja Gdańska i Miasto Gdańsk, a partnerami są grupy Lotos i Energa.

Lektura uzupełniająca:
Kobiety Politechniki Gdańskiej