Klub Technika zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Szychlińskim „Gdański zegar pulsarowy”.

Komunikat prasowy:

Zegar pulsarowy to pierwszy zegar na świecie, który jako podstawę czasu wykorzystuje impulsy wysyłane z gwiazd neutronowych – pulsarów. Gwiazdy te zostały odkryte 44 lata temu, 28 listopada 1967 r. Początkowo przypuszczano, że pulsowanie docierające z kosmosu to sygnały wysyłane przez obcą cywilizację. Wnikliwe badania pokazały, że są to niezwykłe ciała niebieskie, których stabilność ruchu obrotowego jest nadspodziewana. Pewna klasa szybkich pulsarów jest jak dotąd najdoskonalszym znanym w przyrodzie źródłem regularnych impulsów.

Tę niezwykłą stabilność w czasie postanowili wykorzystać naukowcy z Muzeum Zegarów Wieżowych, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, którzy w 2009 roku zainicjowali budowę tego kosmicznego zegara. Gdańscy specjaliści powołali Zespół Badawczy, w którego skład weszli również astronomowie z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dwaj elektronicy z gdańskiej firmy elektronicznej.

Dr inż. Grzegorz Szychliński – członek Towarzystwa „Horologium, obecnie zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, założyciel i kierownik Muzeum Zegarów, współprojektant mechanizmu zegara astronomicznego, współtwórca zegara pulsarowego

Po spotkaniu przewidziane jest (dla chętnych) zwiedzanie Gdańskiego Muzeum Zegarów.

Tytuł: Grzegorz Szychliński poprowadzi spotkanie „Gdański zegar pulsarowy”
Lokalizacja: Sala Klubowa w Domu Technika NOT, ul. Rajska 6, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Data: 2014-01-29