W środę, 5 grudnia, u stóp pomnika Józefa Piłsudskiego w Gdańsku, odbyła się uroczystość upamiętniająca  145. urodziny Marszałka. 

Rokrocznie uczestniczę w urodzinach Marszałka i nie pamiętam, żeby kiedykolwiek uroczystości towarzyszyło słońce. Nie inaczej było i w tym roku. Było zimno, chwilami padał deszcz. Aura mimo wszystko nie pokrzyżowała programu uroczystości.  Po odegraniu hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej i wystąpieniu Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka (nie słyszałam, bo podobnie jak w ubiegłym roku się spóźniłam, eh, ta ulica Słowackiego) przyszedł czas na wręczenie odznaczeń i awansów.

Andrzej Matyjaszczyk otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego – płk dypl. Tadeusz Krawczyk został udekorowany Krzyżem Rycerskim. Były nominacje na kolejny stopień i medale dla rodzin, Gwiazda Afganistanu, Gwiazdy Iraku oraz odznaczenie „Za Rany i Kontuzje”. Największe wrażenie wywarła na mnie dekoracja pani, która wychowała na żołnierzy trzech synów.

Tradycyjnie też pod pomnikiem złożone zostały wieńce, wiązanki kwiatów i znicze, a ściskającym serce akcentem (również tradycyjnie) był Marsz I Brygady, odegrany przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Wojskowy charakter nadawała uroczystości między innymi obecność żołnierzy z 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego. Dowodziła nimi… kobieta:)

Uroczystość niewiele różniła się od ubiegłorocznych spotkań pod pomnikiem. Niewiele poza tym, że po raz pierwszy nie brał w niej udziału major Andrzej Haniecki – jego odejście było zapowiedziane podczas poprzednich urodzin Marszałka.

Nominacje na wyższy stopień otrzymali: Marian Długozima, Jan Orłowski, Stanisław Lubański, Leonard Woźniak, Lech Kapica, Józef Ejsmont i Stanisław Skrzypski.
Udekorowani zostali również: Maria i Gerard Płocharscy, Teresa i Jerzy Stawiccy, Teresa i Mariusz Półjanowscy, Cezary Laskowski , Janusz Suchcicki , Sławomir Tchórzewski  i Lech Martinka

144. urodziny  Józefa Piłsudskiego

142. urodziny Marszałka