„Wielokulturowość Wolnego Miasta Gdańska” to najnowsza wystawa Towarzystwa Przyjaciół Gdańska w Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk.

Gdańsk zawsze był miastem otwartym na ludzi wszelkich wyznań, kultur i poglądów. Także w najlepszym okresie Wolnego Miasta Gdańska, na jego ulicach można było usłyszeć różne języki – niemiecki, polski, rosyjski czy angielski. Tutaj, zanim nad Europą pojawiło się widmo niemieckiego nazizmu, zgodnie żyli ludzie różnych kultur i wyznań.
– Pragniemy przypomnieć wszystkich tych, którzy tworzyli tak barwną mozaikę ludzi żyjących w dawnym Gdańsku – opowiada Piotr Mazurek, kustosz Strefy. – Na wystawie opowiemy i pokażemy pamiątki po Polakach i polonijnych organizacjach. Nie zabraknie też Anglików czy Rosjan. Chcemy przypomnieć, że w mieście znajdowały się prężnie działające kościoły baptystów czy metodystów.
Nie zabraknie także informacji oraz ciekawych pamiątek związanych z mniejszością żydowską czy najbardziej tajemniczymi stowarzyszeniami działającymi w Gdańsku, czyli lożami masońskimi, w tym najsłynniejszej z nich – „Eugenii pod ukoronowanym Lwem”.
Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 18 lutego o godz. 12.00 w Muzeum, Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk – tego dnia wstęp wolny.

Spacer śladami wielokulturowości

W sezonie zimowym i wiosennym, muzeum otwarte jest w godzinach 12.00 – 17.00, we wszystkie dni, z wyjątkiem poniedziałku.
Wstęp – 5 zł dorośli. Dzieci, seniorzy oraz posiadacze kart turystycznych i kart do kultury, zniżka.
Dodatkowe informacje – Piotr Mazurek – 602 278 051

Tytuł: Wystawa. Nie tylko żydzi i masoni… czyli Wielokulturowość Wolnego Miasta Gdańska
Lokalizacja: Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, ul. Piwna 19/21, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2012-02-18
Godzina rozpoczęcia: 12:00
Data zakończenia: 2012-04-15