Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1 zaprasza na spotkanie „Automobile i automobiliści przedwojennej Gdyni”.

O niezwykłych autach w historii Gdyni oraz ludziach, którzy je kochali opowiedzą:

* Salony samochodowe w przedwojennej Gdyni’ – Małgorzata Sokołowska – dziennikarka i autorka wielu publikacji o Gdyni
* „Automobilklub Morski – 75 lat w Gdyni” – Jerzy Piotrowicz – prezes Automobilklubu Morskiego
* „Komunikacja miejska w przedwojennej Gdyni” – Grzegorz Rutka – członek Sekcji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Morskiego.

Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek – historyk i wieloletni dziennikarz motoryzacyjny.

Imprezie towarzyszyć będzie zlot niezwykłych aut członków trójmiejskich klubów fanów motoryzacji: Automobilklubu Morskiego, Polskiego Touring Klubu, DreamCars Club, które będzie można zobaczyć na parkingu przy bibliotece na Obłużu.

Przedwojenne okno na świat. Pełne nowoczesnych budynków, szerokich pełnych światła ulic i oczywiście nietuzinkowych pojazdów. Przedwojenna Gdynia to miasto salonów samochodowych. Drogich limuzyn i wszędobylskich taksówek. Patrząc na przedwojenne zdjęcia miasta, widzi się wszędzie motocykle i samochody. W liczbie i natężeniu znanym jedynie jeszcze ze stołecznej Warszawy. Motoryzacyjny szał po gdyńsku to także rajdy samochodowe, konkursy piękności, wspaniałe limuzyny bogatych letników i przyjezdnych notabli, linie autobusowe i pojazdy wojskowe.

Automobile i automobiliści przedwojennej Gdyni to kolejna impreza z cyklu „Niezwykłe gdyńskie historie”, którego celem jest popularyzacja nieznanej historii Gdynia a realizowany jest w ramach projektu „Obłuże kulturalne, twórcze, przyjazne”. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych zdjęć „Motoryzacja w przedwojennej Gdyni”, (ze zbiorów m. in. Muzeum Miasta Gdyni, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Automobilklubu Morskiego), która prezentowana będzie do 31 lipca br. w bibliotece na Obłużu.

Wstęp wolny

Tytuł: Spotkanie „Automobile i automobiliści przedwojennej Gdyni”
Lokalizacja: Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Gdynia Obłuże
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Data: 2012-06-26