Projektornia GAK zaprasza na prezentację prac powstałych podczas warsztatów „Historie ze znalezionych fotografii”, które odbywały się w grudniu 2012 roku oraz historii z fotografii przygotowanych przez studentki i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na zajęciach z Intermediów pod kierunkiem dr Bogny Burskiej.

Komunikat prasowy:

zdjęcie zanlezione na Flikr CommonsAutorkami i autorami prezentowanych prac są m.in.: Alka Murat, Katka Blajchert, Rafał Kołsut, Barbara Formella, Damian Śmigielski, Živa Jurovic, Živa Kaliman, Joanna Pata, Joanna Połońska.

Historie wykorzystują fotografie znalezione w internecie i w zbiorach domowych. Zdjęcia opracowane w formie cyfrowej zostały ułożone w programach do montażu, tak by tworzyły opowieść w formie tzw. slideshow. Użycie istniejących fotografii do zbudowania zupełnie nowych opowieści i sensów można nazwać swoistym kulturalnym recyklingiem, dawaniem drugiego życia istniejącym obrazom. Zajęcia zaprezentują możliwość tworzenia opowieści ze zdjęć, które zrobił ktoś inny. Ten rodzaj działania to jeden ze sposobów korzystania z wizualnych zasobów kultury, która w dobie cyfrowych mediów produkuje niekończące się ilości obrazów. Można go stosować zarówno wobec zdjęć jak i filmów (technika found footage – materiału znalezionego). Od przeszło wieku przetwarza się też obiekty, zmieniając ich sens i zastosowanie, zarówno w sztuce (ready made) jak i ekologicznym projektowaniu korzystającym z materiałów do recyklingu. Projekt wpisuje się w coraz liczniejsze działania na rzecz tworzenia i zachowania społecznych archiwów w Polsce.

Tytuł: Pokaz „Historie ze znalezionych fotografii”
Lokalizacja: Projektornia GAK, ul. Dworska 29a, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2013-01-28