Gdański Archipelag Kultury zaprasza na spotkanie z dr Katarzyną Rozmarynowską, która opowie zgromadzonym gościom o oruńskich parkach i ogrodach, z których niegdyś słynęła dzielnica.

 

katarzyna romzarynowskaKatarzyna Rozmarynowska – ceniona wykładowczyni na Politechnice Gdańskiej i aktywna projektantka zainteresowana szeroko pojętą problematyką miejską, historią sztuki ogrodowej, konserwacją zabytkowej zieleni oraz architekturą krajobrazu. Jest autorką nie tylko wartościowych opracowań studialnych i projektowych związanych z rewaloryzacją parków, ale także wielu interesujących artykułów i znanej trójmiejskim czytelnikom książki „Ogrody odchodzące…?”, poświęconej gdańskim promenadom spacerowym, parkom i zieleńcom, które niegdyś tętniły życiem, a dziś są zapomniane i powoli znikają z krajobrazu miasta. Tym samym trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiednią osobę do wspólnej rozmowy o ogrodach i parkach oruńskich – zaniedbanych, ale wciąż stanowiących o potencjale i uroku tej dzielnicy.

O projekcie „Historie po Oruńsku”

Projekt kulturalno-społeczny skierowany jest do wszystkich mieszkańców i pasjonatów dzielnicy Orunia. Trwać będzie od marca do grudnia 2014. Polegać będzie na zbieraniu historii ludzi i dzielnicy. Zebrane opowieści posłużą za inspirację do stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego. Punktem kulminacyjnym całego projektu będzie premierowy pokaz spektaklu, którego współautorami i współtwórcami będą mieszkańcy Oruni. Spektakl będzie wystawiony w przestrzeni publicznej dzielnicy.

W ramach projektu zapraszamy na comiesięczne, bezpłatne spotkania z ekspertami z wybranych dziedzin (np. fotografii, architektury, botaniki, historii), którzy opowiedzą o wyjątkowych architektonicznych walorach dzielnicy, nietuzinkowych okazach botanicznych, czy o wybitnych postaciach historycznych, które w dawnych czasach gościły na Oruni. W miesiącach letnich odbywać się będą tematyczne spacery po dzielnicy.

W ramach projektu odbyły się również bezpłatne warsztaty dziennikarskie dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych samodzielnym zbieraniem opowieści najstarszych mieszkańców Oruni. Podczas warsztatów uczestnicy nabyli umiejętności przeprowadzania wywiadów i zbierania historii. Opisane przez nich historie mieszkańców dzielnicy posłużą, jako inspiracja do stworzenia profesjonalnego scenariusza spektaklu teatralnego.

Wszystkich chętnych mieszkańców zapraszamy do udziału w grupie teatralnej, która weźmie udział w warsztatach teatralnych i spektaklu finałowym. Aby zostać jej członkiem wystarczą dobre chęci i zapał do pracy. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia aktorskiego. Zapraszamy chętnych w każdym wieku.

Tytuł: Katarzyna Rozmarynowska „Oruńskie parki i ogrody – prześwietna przeszłość i wyzwanie na dziś ”
Lokalizacja: Dom Sąsiedzki – Gościnna Przystań, ul. Gościnna 14, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2014-06-17