Gdyńska Szkoła Filmowa, Muzeum Emigracji oraz Epoka TV w Gdyni zapraszają na drugie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Gdynia na dużym ekranie”. Marcowy odcinek pt. „Transatlantyk” dedykowany będzie morskiej ikonie polskich wyjazdów zza ocean – MS „Batory”.

gdynia_na_duzym_ekranie_1_b2Komunikat prasowy:

MS „Batory” – najwspanialszy polski transatlantyk był salonem i ambasadą kultury polskiej. Zaprezentowane zostaną niezwykle interesujące profesjonalne i amatorskie materiały filmowe dokumentujące m.in. chrzest i wodowanie „Batorego” (1935), dziewiczą podróż do Nowego Jorku (1935), powojenne rejsy do Norwegii (1953) i Indii (1954) oraz film dokumentalny Franciszka Fuchsa i Ludwika Perskiego „Batorym do Polski” (1959) relacjonujący rejs z Montrealu do Gdyni. Zobaczymy unikatowe sceny z życia pasażerów i załogi statku.

Gościem spotkania będzie Marek Twardowski kustosz statku-muzeum „Dar Pomorza”.

„Gdynia na dużym ekranie” to cykl tematycznych spotkań adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest premierowa publiczna prezentacja mało znanych i niepublikowanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów
filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni.

Projekcje poprzedzają spotkania z publicznością, wykłady i prelekcje przygotowane przez autora projektu – dziennikarza, reżysera, scenarzystę – Marcina Borchardta (Gdyńska Szkoła Filmowa) i zaproszonych gości – historyków, znawców dziejów miasta.

Tegoroczny plan realizacji projektu „Gdynia na dużym ekranie” przewiduje pięć otwartych spotkań tematycznych z udziałem publiczności. Kolejne, poświęcone Gdyni w filmie reklamowym i promocyjnym, odbędzie się w kwietniu.

Partnerem medialnym projektu jest kwartalnik literacki „Bliza”.

Tytuł: Gdynia na dużym ekranie: Transatlantyk
Lokalizacja: Aula Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej, Al. Jana Pawła II 3, Gdynia
Godzina rozpoczęcia: 19:00
Data: 2013-03-20