Po wakacyjnej przerwie do IKM powraca cykl wykładów Akademii dawnego Gdańska. Na najbliższym spotkaniu o wyjątkowych gdańszczankach (m.in. Elżbiecie Koopman i Joannie Schopenhauer) opowie Andrzej Januszajtis. Grupa społeczna Metropolitanka zaprasza w środę, 10 września o godz. 18.00 do sieni IKM.
Duch w każdym narodzie jest zawsze i wszędzie taki, jaką w nim jest kobieta, bo co ona kocha, to kocha cały naród- słowa te pochodzą z wydawanego na początku XX wieku kobiecego czasopisma Pomorzanka. Jakie były zatem kobiety Gdańska? Co kochały, czym się zajmowały, co pozostawiły po sobie potomnym? Na kartach dziejów naszego miasta zapisało się wiele nazwisk wyjątkowych gdańszczanek. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o kobietach, których losy nierozerwalnie splotły się z Gdańskiem. Profesor Andrzej Januszajtis zaprezentuje m.in. sylwetki Elżbiety Koopman i Joanny Schopenhauer.
Elżbieta Koopman jako jedna z pierwszych kobiet w dziejach zajęła się astronomią, jest też uważana za pierwszą polską naukowczynię w tej dziedzinie. Współpracowała z mężem Janem Heweliuszem w opracowaniu katalogu gwiazd pt. Prodromus astronomiae. To ważne dla astronomii dzieło zawierało atlas nieba. Małżonkowie opracowali katalog podający pozycje 1564 gwiazd oraz odkryli siedem nowych gwiazdozbiorów.
(Gdańskie Miniatury, Kobiety z charakterem)
Joanna Schopenhauer – literatka, autorka ponad 20 powieści, m.in. Gabriele, Ciotka czy Sidonia, które w początkach XIX wieku cieszyły się wielką popularnością. Jeszcze za życia Schopenhauer jej prace ukazały się w liczącym dwadzieścia cztery tomy wydaniu dzieł zebranych. Jej ostatnim, a zarazem najważniejszym dziełem są Młodość i obrazki z podróży, wydane ostatecznie pod tytułem: Gdańskie wspomnienia młodości.
(Trasa Gdańskich Prekursorek, Metropolitanka)
Andrzej Januszajtis – znawca dziejów Gdańska, fizyk, poeta. Współzałożyciel i pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej. Prezes Stowarzyszenia Nasz Gdańsk, Towarzystwa Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis i Towarzystwa Horologium, Honorowy Obywatel Gdańska. Kierował m.in. odbudową zegara astronomicznego w Bazylice Mariackiej, przyczynił się do powrotu carillonu na wieżę kościoła św. Katarzyny. Autor wielu pozycji popularnonaukowych o Gdańsku, m.in.: Kościół św. Katarzyny w Gdańsku (1989), Dzieciństwo i młodość Daniela Gabriela Fahrenheita (2002) oraz przewodników po Gdańsku, min. Z uśmiechem przez Gdańsk (1968) z rysunkami satyrycznymi Zbigniewa Jujki. Autor własnoręcznie ilustrowanego tomiku wierszy Sonety greckie (1983).
Tytuł: Gdańszczanki znane i nieznane w opowieści profesora Andrzeja Januszajtisa
Lokalizacja: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2014-09-10
Brak komentarza