6 września Rada Miasta Gdańska otwiera szeroko przed turystami i mieszkańcami, drzwi do swojej siedziby. Podstawowym celem „Dnia Otwartego” jest przybliżenie mieszkańcom roli, jaką pełni Rada Miasta, głównych zadań stojących przed radnymi oraz ułatwienie spotkań i konsultacji z nimi.

rada miasta gdańskaKomunikat prasowy Biura Prasowego RMG:

Mieszkańcy i turyści będą mieli okazję do spotkań z radnymi i zapoznania się ze specyfiką ich pracy. Tego dnia Nowy Ratusz, będący niegdyś siedzibą Wysokiego Komisarza Ligi Narodów, otwiera szeroko swoje podwoje, ukazując zwiedzającym również miejsca na co dzień niedostępne, a warte odwiedzenia i opowiedzenia ich historii. Tym bardziej, że uczynić to będzie można w towarzystwie radnych i przewodników PTTK. Podczas „Dnia Otwartego” szczególnie wiele atrakcji przewidzianych jest dla rodzin z dziećmi. Goście będą mogli zapoznać się z elektronicznym systemem do głosowania, zasiąść za stołem prezydialnym, udzielić głosu i wziąć udział w procedurze wyborczej związanej z uchwalaniem lokalnego prawa. Zwiedzający mogli będą też obejrzeć odznaczenia i medale przyznawane przez Radę, uroczyste stroje gdańskich rajców oraz wziąć udział w szeregu specjalnie przygotowanych na ten dzień konkursów i atrakcji oraz w grze miejskiej pt. „Rada Miasta bez tajemnic”.
W budynku oraz na placu i parkingu przy ulicy Wały Jagiellońskie 1 odbędą się m.in. zawody na laserowej strzelnicy, symulator karabinka AK47, działko bezodrzutowe służące do neutralizacji urządzeń wybuchowych, pokazy umundurowania, sprzętu wojskowego, sprzętu Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej – wraz z pokazami gaszenia pożarów.

Można będzie wziąć udział w zawodach w poławianiu bursztynu, obejrzeć robota pirotechnicznego DIGITAL VANQUARD, manipulator i wyrzutnik pirotechniczny na wysięgniku, urządzenie do wykrywania i identyfikacji mat. wybuchowych i narkotyków SABRE4000, spektrometr do identyfikacji izotopów promieniotwórczych, przenośny system inspekcji promieniami RTG, wideo endoskop, kombinezon antywybuchowy, zwiedzić SCHENGEN-BUS”(pojazd wykorzystywany w kontroli granicznej), zaprzyjaźnić się ze zwierzętami z małego zoo, spotkać, skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, malowania twarzy, spróbować popcornu, waty cukrowej, posłuchać koncertów zespołów muzycznych i wokalnych, orkiestry Straży Granicznej oraz spektakli przygotowanych przez Centrum Hewelianum i Pałac Młodzieży. Młodsi mieszkańcy Gdańska będą także mogli uczestniczyć w zwodach w poszukiwaniu bursztynu, które zorganizuje Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta, zaś nieco starsi mogli będą spróbować swoich sił lub obejrzeć pokazy szlifowania bursztynu w wykonaniu artystów z Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. Żandarmeria Wojskowa zaprezentuje symulator 3D do nauki jazdy, który umożliwia zapoznanie się uczestnika z warunkami kierowania autem w trudnym warunkach takich jak: jazda zimą, w deszczu czy między spadającymi skałami. Oprócz tego na dysponujących czasem i chęciami czekać będą zajęcia z robotyki przy użyciu komputerów i klocków lego Duplo, Wedo i NXT (wyposażonych w motorki i czujniki). Jedną z atrakcji będzie też udział radnych w „Narodowym czytaniu Trylogii w Gdańsku”. Swoje ulubione fragmenty sienkiewiczowskiej prozy (od 10.00 do 11.45) będą czytać radni: Jolanta Banach, Marek Bumblis, Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Grzelak i Wojciech Błaszkowski.

Bogdan Oleszek, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska:

Dzień Otwarty Rady Miasta to inicjatywa zapoczątkowana w roku 2004. Jej głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom roli, jaką Rada pełni w mieście oraz głównych zadań stojących przed radnymi. Zawsze staram się podkreślać, że radni pełnią funkcję służebną wobec mieszkańców i że drzwi do Rady Miasta Gdańska nie mają wysokich progów. Że można wejść do każdego pokoju, wszystkiego dotknąć, z każdym porozmawiać.

Harmonogram w godz. 9.00 – 14.00,

miejsce: wewnątrz Nowego Ratusza ul. Wały Jagiellońskie 1.
przez cały dzień:
• zwiedzanie budynku z radnymi i licencjonowanymi przewodnikami PTTK (m.in. Sala Obrad, Sala Herbowa, Sala Toastowa, gabinet Przewodniczącego Rady, Sala im. Seána Lestera)
• prezentacja elektronicznego systemu do głosowania,
• spotkania z Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, Prezydium Rady i pozostałymi radnymi,
• prezentacja odznaczeń przyznawanych przez Radę Miasta Gdańska – tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, Medali Św. Wojciecha i Medalu Księcia Mściwoja II,
• ekspozycje dotyczące historii gdańskiej Rady Miasta oraz jej wcześniejszych kadencji,
• pokazy obróbki bursztynu oraz zawody w poszukiwaniu bursztynu,
• policyjne Mobilne Centrum Dowodzenia,
• podnośnik hydrauliczny SH – 25 (zasięg do 25 metrów wysokości),
• robot pirotechniczny i kombinezon antywybuchowy EOD 9A,
• SCHENGEN-BUS” – pojazd wykorzystywany w kontroli granicznej,
• pojazdy terenowe: quad ARCTIC I motocykl KTM,
• przenośna prześwietlarka rentgenowska,
• punkt Informacji Turystycznej, kody QR gdansk4u MOBILE,
• ścianka wspinaczkowa,
• wojskowy symulator strzelań czantoria, symulator AK47
• małe ZOO – zabawy z niespodziankami, bliskie spotkania z wężem (prawdziwym i innymi gadami, kącik tematyczny z ciekawostkami i zagadkami,
• pokazy sprzętu specjalistycznego: wojska, policji, Straży Pożarnej, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Oddziału Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej,
• szczudlarze i konkursy z nagrodami.

miejsce: parking i zieleniec na tyłach Nowego Ratusza

9.00 – 9.05 uroczyste rozpoczęcie 10. Dnia Otwartego Rady Miasta Gdańska,
9.05 – 9.30 występy artystyczne „Pałacu Młodzieży”,
9.30 – 9.45 konkursy nt. bezpieczeństwa, Komenda Miejska Policji i Straż Miejska w Gdańsku,
9.45 – 9.55 konkursy nt. bezpieczeństwa, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu,
9.55 – 10.00 Start gry miejskiej pt. „Rada Miasta bez tajemnic”,
9.50 – 10.00 gaszenie ognia i pokazy strażackie,
10.00 – 10.10 występy zespołów tanecznych,
10.00 – 12.00 VI Gdańskie Zawody w Poszukiwaniu Bursztynu (zapisy w godz. 9.30 – 11.30),
10.15 – 10.45 koncert orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej i musztra paradna,
10.45 – 11.00 animacje taneczne,
11.00 – 11.45 występy artystyczne zespołów z pracowni Pałacu Młodzieży w Gdańsku,
11.45 – 11.55 gaszenie ognia i pokazy strażackie,
12.00 – 12.20 Pokaz popularno-naukowy, pt.„Wielki chłód”. – spektakl Centrum Hewelianum,
12.25 – 13.00 pokazy zespołów tanecznych, wokalnych i instrumentalnych Pałacu Młodzieży,
13.00 – 13.10 konkursy nt. bezpieczeństwa, Komenda Miejska Policji i Straż Miejska w Gdańsku,
13.10 – 13.50 koncerty wokalne oraz zespołów muzycznych,
13.30 – 13.35 ogłoszenie wyników gry miejskiej pt. „Rada Miasta bez tajemnic”,
13.50 – 14.00 zakończenie 10. Dnia Otwartego Rady Miasta Gdańska,

9.05-13.30 – Konkursy na placu przed Nowym Ratuszem:
• plastyczne,
• zręcznościowe,
• z wiedzy o samorządzie,
• z wiedzy o ruchu drogowym.
Grupy zorganizowane

Istnieje możliwość zarezerwowania wycieczki po Nowym Ratuszu z przewodnikiem PTTK. Grupy liczące do 30 osób można zgłaszać pod nr telefonu (58) 323 70 22 lub (58) 323 70 30. Wstęp wolny.

Tytuł: 10. Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska
Lokalizacja: Nowy Ratusz, ul. Wały Jagiellońskie 1, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 9:00
Data: 2014-09-06
Godzina zakończenia: 14:00