„Każdy może pomóc” to autorski projekt pracownika socjalnego Magdaleny Theus realizowany we wszystkich Centrach Pracy Socjalnej MOPR w Gdańsku. Dzięki niemu można osobiście włączyć się w pomaganie najmłodszym i najbardziej potrzebującym mieszkańcom Gdańska – dzieciom pochodzącym z rodzin wspieranych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl

Fot. Jacek Szymański / www.gdansk.pl

Komunikat prasowy:

W piątek 15 listopada odbyła się w Urzędzie Miejskim konferencja prasowa, na której zaprezentowano projekt. Omówili go: Ewa Kamińska – zastępca prezydenta Gdańska, Bogdan Oleszek – przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Anna Sobota – zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Magdalena Theus – specjalista pracy socjalnej MOPR i pomysłodawczyni projektu.

Na czym polega projekt

Pracownicy socjalni przeprowadzili ankiety wśród dzieci najbardziej potrzebujących i uzyskali informacje na temat ich marzeń, pasji i potrzeb. Na podstawie ankiet przygotowali listy z charakterystyką konkretnego dziecka. Listy to jedynie inspiracja do działania, a nie sugestia zakupu konkretnego przedmiotu.

Listy zostały zaszyfrowane i będą powierzone do realizacji chętnym osobom, którzy zgłoszą się do MOPR (szczegóły poniżej) i przygotują świąteczne paczki.

– Cała akcja w ubiegłym roku przerosła nasze oczekiwania. Dzieci nie kryły radości i wzruszenia – mówi Magdalena Theus. – Radość, którą można było zobaczyć, była najlepszym dowodem na to, że warto włożyć w pomaganie tyle energii. Niespodzianka się udała. Każdy, kto zrobił prezent, włożył w to dużo serca. I oto chodziło!

Pierwsza, zeszłoroczna edycja skłoniła organizatorów do zwiększenia jego skali w tym roku. W 2012 roku przygotowano 80 paczek, w tym roku może ich być nawet dwa razy więcej! Już przygotowanych jest ponad sto listów. Warto podkreślić, że akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka.

Podczas konferencji prasowej, prezydent Ewa Kamińska i przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek, wzięli trzy listy dzieci do realizacji. Przewodniczący zadeklarował rozpropagowanie akcji wśród radnych, którzy przygotowywali paczki także w zeszłym roku.

Nowatorskość projektu

Nowatorskość projektu polega na tym, że dzieci nie wiedzą o przygotowywanych dla nich paczkach. Pracownicy socjalni wypełniają z nimi ankietę, nie mówiąc, że te dane posłużą do stworzenia listu, który będzie inspiracją do stworzenia świątecznej paczki.

Pierwszą, zeszłoroczną edycję projektu „Każdy może pomóc” doceniono w tym roku – Magdalena Theus zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”. Otrzymała też wyróżnienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej! Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbędzie się 21 listopada w Warszawie.

Gdzie i kiedy odebrać list

Osoby chcące pomóc, mogą odebrać list w Centrum Pracy Socjalnej 6 przy ul. Powstańców Warszawskich 25, pierwsze piętro, pok. 125 (poniedziałek-piątek w godz. 9:00-14:00). Akcję koordynuje Magdaleny Theus, tel. 797 909 120 z którą można się umówić także poza wskazanymi godzinami na odbiór listu.

Składanie paczek

Gotowe paczki należy złożyć w siedzibie MOPR w Gdańsku, kancelaria (parter) ul. Konrada Leczkowa 1 A. Termin składania paczek: od 2 do 6 grudnia, w godz. 7.30-15:00. Ostatniego dnia – 6 grudnia – paczki będzie można przywieźć do godziny 17.30. UWAGA! Każda paczka musi zawierać kod, który jest podany na liście!