W poniedziałek, 12 stycznia 2015 r. rozpoczyna się kolejne Święto Gdańskiej Nauki, połączone z urodzinami Jana Heweliusza.

Jan Heweliusz

O kolejnych Urodzinach Jana Heweliusza i Święcie Gdańskiej Nauki zaczęliśmy myśleć niemal bezpośrednio po zakończeniu ubiegłorocznych wydarzeń, dzisiaj możemy Państwa zaprosić na kolejną edycję. Rolę generalnego organizatora jak zwykle pełnią: Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska, a my – partnerzy, wypełniliśmy program treścią. Mam wielką przyjemność ponownie znaleźć się w komitecie organizacyjnym Święta, które w tym roku będzie trwało od 12 do 28 stycznia, i jak zwykle obejmie atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie znajdą się ciekawe warsztaty, spacery tematyczne, spotkania z nauką, interesujące wykłady, konkursy i gry, będzie też Koncert Noworoczny i tradycyjnie – kolorowe widowisko plenerowe.

Czy dadzą się Państwo namówić do wspólnej zabawy w gdańską nauką w tle? W imieniu Organizatorów bardzo zapraszam i liczę, że się spotkamy – w Ratuszu Głównego Miasta, w Ratuszu Staromiejskim, w Domu Uphagena, w Centrum Hewelianum, w Pałacu Młodzieży, albo po prostu na gdańskich ulicach. Jan Heweliusz i inni gdańscy uczeni na pewno liczą na Państwa uczestnictwo w ich święcie:)

urodziny Jana Heweliusza

Program Urodzin Jana Heweliusza i Święta Gdańskiej Nauki jest naprawdę bogaty, proszę spojrzeć:

Od 12- 16 stycznia Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na warsztaty antropologiczne, prowadzone przez Aleksandrę Pudło.
W tych samych dniach, od godziny 12 – Muzeum zaprasza na zajęcia „Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów”.

Od 15-17 stycznia (w godz. 9 – 18:30) Pałac Młodzieży organizuje II Zimową Akademię, zapraszając do udziału dzieci i młodzież o artystycznych zainteresowaniach.

17 stycznia o godz. 12, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wykład do Domu Uphagena

17 i 24 stycznia Gdańska Organizacja Turystyczna zorganizuje dla Państwa grę miejską z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.

W niedzielę, 18 stycznia w godz. 13 – 15, zapraszam Państwa na spacery tematyczne z Aleksandrem Masłowskim – szczegóły -> KLIK

Biblioteka Gdańska PAN zaprasza od 19 stycznia na plenerową wystawę na zieleńcu koło pomnika Jana Heweliusza.

Nadbałtyckie Centrum Kultury i Gdańskie Muzeum Archeologiczne zapraszają 19 stycznia o godz. 17:30 na opowieść Henryka Panera „Gdańscy archeolodzy w Sudanie”.

20, 22, 23 i 26 stycznia Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku proponuje spotkania z astronomią, zatytułowane „Gwiazdy w bibliotece”

21 stycznia o godz. 11, w kościele św. Katarzyny odbędzie się wykład zorganizowany przez MHMG – „Zegar Jana Heweliusza”.

24 i 25 stycznia (wcześniej dla grup szkolnych) Centrum Hewelianum zaprasza do „Gwiezdnego ogrodu”.

W niedzielę, 25 stycznia o godz. 18, na gdańszczan czekać będzie Polska Filharmonia Bałtycka, w której, w ramach Koncertu Noworocznego wystąpi Lakecia Benjamin. Bilety do nabycia na ticketpro.pl oraz w kasach Filharmonii. Rezerwacje telefoniczne: (58) 320-62-62.

Końcowym akcentem Urodzin Jana Heweliusza i Święta Gdańskiej Nauki będzie przyznanie 28 stycznia w samo południe (w Ratuszu Głównego Miasta) Nagrody im. Jana Heweliusza za wybitne osiągnięcia naukowe, a o godz. 17 spotkamy się na zieleńcu obok pomnika astronoma, gdzie odbędzie się plenerowa akcja teatralna,  upamiętniająca dokonania Jana Heweliusza.

Szczegółowy program i kalendarz znajdą Państwo na stronie: www.janheweliusz.pl

Do zobaczenia!:)

Sponsor główny wydarzenia:

Energa