Już niemal rok trwa na Dolnym Mieście rewitalizacja, szczególnie uwzględniająca ul. Łąkową. Zakończenie robót jest planowane na 30 czerwca 2015 r. Jak okolice ul. Łąkowej wyglądają pół roku wcześniej? Zapraszam do krótkiej, fotograficznej wędrówki.

Dolne Miasto

Na Dolnym Mieście najczęściej bywam z okazji aktywności Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta (prelekcje, spotkania) – po zmroku. Trudno jest mi więc zauważyć zmiany zachodzące w dzielnicy. Korzystając z długiej, świąteczno-noworocznej przerwy, udaliśmy się na spacer właśnie tam. Pretekstem stała się też wystawa plenerowa, zorganizowana w ramach projektu „Dolne Miasto – Tożsamość Miejsca”, a zrealizowana przez Fundację Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych Forum i Towarzystwo Przyjaciół Gdańska.
Zanim jednak zeszliśmy do przejścia podziemnego u wylotu ul. Łąkowej, nie odmówiłam sobie przyjemności zajrzenia do pasażu kamienicy przy ul. Ułańskiej 11. Okazałe malowidła na stropie przejścia, wciąż przypominają o masońskim wątku w historii Gdańska.

Tuż obok, w ruchliwym przejściu zawisły prace malarskie artystów i amatorów. Wielkoformatowe wydruki pokazują Dolne Miasto „które odchodzi”. Warto obejrzeć tę niezwykłą wystawę (do 20 stycznia 2015 r.), mającą na celu promowanie dzielnicy.

Chwilę później wędrowaliśmy już ul. Łąkową, a dalej nogi same nas poniosły. Dużo, dużo jeszcze jest do zrobienia w tej potencjalnie magicznej dzielnicy…

Sztuka (niby)Obca na Dolnym Mieście