W piątek, 24 września 2o1o roku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się konferencja pt.: Między państwem, a obywatelską odpowiedzialnością, zorganizowana przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku (Fundację RC) . Konferencji przewodniczył dyrektor Fundacji RC mgr Jerzy Boczoń.
Spotkanie było poświęcone teorii i praktyce funkcjonowania samorządności mieszkańców osiedli i małych dzielnic w sferze ustaw o samorządzie terytorialnym i postanowień o radach osiedli, funkcjonujących w ramach gmin – głównie miejskich, jako ich jednostki wspomagająco-pomocnicze.
Doktor Tomasz Tobis z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawil problemy granic i obszrów zurbanizowanych oraz pustek dzielnic Chełm i Gdańsk-Południe, w aspekcie funkcjonowania samorządów mieszkanców i poczucia tożsamości „osiedlowej” poszczególnych osiedli w liczbie dziewięciu. Z biegiem lat zamieszkania wzrasta poczucie zakorzenienia ludzi w osiedle i jego sprawy.
Doktor hab. Piotr Matczak z Poznania sprawy funkcjonowania samorządności mieszkańców Poznania przedstawił w krzywym zwierciadle i zastanawiał się nad przydatnością rad osiedli w aspekcie całokształtu prawodawstwa i zachowań społecznych. Zebrani odebrali to jako prowokację intelektualną i zaczyn do dyskusji, która była burzliwa .
Pani Arleta Matuszewska z Poznania przedstwiając w sposób radosno-optymistyczny sprawy osiedla Strzeszyn w Poznaniu, wyraziście polemizowała z dr. Matczakiem.
Beata Matyjaszczyk z Fundacji RC przedstawiła natomiast miejsce i rolę rad osiedli w Polsce i w wybranych krajach europejskich.
Donald Dempsey i Gordon Elliott, obaj panowie z Anglii, przybliżyli zebranym problemy samorządu terytorialnego i samorzadności mieszkanców w Anglii , w której rząd angielski rzucil haslo ” Wielkiego Spoleczeństwa ” dla siebie , dla regionów i dla calej Anglii …
W referatach, zapytaniach i wypowiedziach w dyskusji przewijała się sprawa zwiększenia uprawnień i samostanowienia rad osiedlowych i zwiększenia ich budżetów prowadzonych przez gminy, głównie miejskie.
Wiceprezydent Gdyni Michał Guć stwierdził, że musiałaby nastąpić zmiana ustawy o samorządzie terytorialnym w związku z nowymi kompetncjami rad osiedli i ich wzrostem liczebnym. Podkreślil, że wzrostowi uprawnień odpowiada wzrost spolecznej i prawnej odpowiedzialności .
W podsumowaniu konferencji Jerzy Boczoń stwierdzil, że rady osiedli są potrzebne w sprzężeniu zwrotnym : urząd/samorząd gminy-rada osiedla, a funkcjonowanie tzw. jednostek pomocniczych gminy -tj. rad osiedlowych itp należy sukcesywnie doskonalić
Autor: Jerzy Gajewicz
Brak komentarza